Yüzünüzü yıkarken bunlara dikkat edin

Yüzünüzü yıkarken bunlara dikkat edin

  • Yüzünüzü yıkarken bunlara dikkat edin

Yüz yıkarken farkında olmadan sıklıkla yapılan hatalar
 
Cildinize iyi bakmak, yıllar boyunca genç görünümlü bir cilde sahip olacağınızı garantileyen kolay bir görevdir. Ancak birçoğumuz yüzümüzü temizlerken doğru bildiğimiz birçok yanlışı yapıyoruz. Peki nedir bunlar? İşte yüz yıkarken doğru bildiğimiz yanlışlar ve sıklıkla yapılan hatalar...
 
 
Yanlış temizleyici seçmek
 
Cilt temizliğinde en önemli adımlardan biri doğru ürün seçimi. Yüz temizliği denince akla yüz temizleme jeli, tonik, temizleyici köpük ve sabun gibi birçok farktör de ürün geliyor. Peki, bunlardan hansizi size uygun? Bunun için öncelikle cilt tipinizi öğrenmelisiniz. Ancak bu şekilde cildinize zarar vermeyen formüllere ulaşabilirsiniz. Aksi halde cildinizin asit yapısı bozulabilir ve farklı cilt sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.
 
 
Yüzünüzü sık sık yıkamak
 
Doğru temizleyiciden sonra dikkat etmeniz gereken bir diğer konuda yüzü sık sık yıkamaktan geçiyor. Eğeryüzünüzü günde iki kereden fazla yıkıyorsanız bu çok yanlıştır! Yüzünüzü sabah uyanınca ve akşam yatmadan önce olmak üzere sadece 2 kere yıkamalısınız. Cildi fazla yıkamak, doğal nem dengesinin bozulmasına ve cildinizin kurumasına,yıpranmasına neden olur.
 
 
Yüzünüzü yıkarken çok sıcak su kullanmayın 
 
Cildinizi ne kadar sıcak suyla yıkarsanız o kadar iyi arınır diyenlerdenseniz, maalesef yanlış düşünüyorsunuz. Sıcak su cildin yağ dengesini alt üst ediyor ve cildi kurutuyor. Kuruluk ise malum kırışıklıkların ve diğer cilt problemlerinin önünü açıyor. Bu bakımdan cildinize en uygun olan su, ılık sudur. Ilık su cildin çok daha sıkı olmasına yardımcı oluyor.
 
 
Yüzü yıkarken iyice ovalamak 
 
Yüzünüzü yıkarken kirler daha iyi çıksın diye cildi ovalamak, bastırarak temizlemek sadece tahrişe neden oluyor. Bunun yerine cildinize hafifçe masaj yaparak yıkamayı tercih etmelisiniz.
 
 
Yüze sadece su çarpmak
 
Yüze sadece su çarparak temizlemek maalesef yeterli değil. Yüzünüzü yıkadıktan sonra iyice durulamanız, gözeneklerinizin içerisinde temizleyici artığı kalmadığından emin olmanız gerekiyor. Aksi halde cildinizde çözünmesi zor kimyasal artıklar kalabilir. Özellikle çene altı, alın çizgisi ve yanak kenarlarının iyice arındığındanemin olun.
 
 
Her gün peeling yapmak
 
Ölü deriyi soyan, gözenekleri açan peeling işlemini haftada iki kereden fazla yaptığınız da cildinizi tahriş etmiş olursunuz. Bu hassas işlemi cilt tipinize uygun ürünlerden seçmeye özen göstermelisiniz.
 
 
Kurularken yüze iyice bastırmak
 
En doğru bilinen yanlışlardan biride bu uygulama. Çoğumuz yüzümüzü yıkadıktan sonra ilk iş havluya sarılıyor ve en ufak bir nem tanesi kalmayana kadar bastırarak kuruluyoruz. Oysa yapılması gereken, sadece kendinize özel bir havluyla hafifçe ıslaklığı almak ve cildin nemi kendi kendisine çekmesini beklemek. Bu şekilde cildinizin nem dengesini korur ve kırışıklıkların oluşmasını önlemiş olursunuz.
 
 
Cilt temizliğinden hemen sonra güne başlamak 
 
Yanlış uygulamalardan biri daha! Bu noktada hiç beklemeden cildinize mutlaka uygun bir tonik ve nemlendirici sürmelisiniz. Arınan, gözenekleri açılan cildiniz dış etkenlere karşı savunmasızdır. Tonik ile gözenekleriniz sıkılaşır, nemlendirici ise cilt tarafından hemen emilerek yağ dengesinin korunmasına yardımcı olur.
 
 
Güvenilir markalar tercih edin
 
Cildinizi temizlerken mutlaka güvenilir doğal içerikli ürünleri tercih edin. İyi bilmediğiniz, ucuz ve kalitesiz ürünler cildinizde geri dönüşü olmayan sorunlara yol açar.


#


Ετικέτες: Sağlık, Cilt Bakımı