Yarın Gümülcine’de görüşülecek olan dava için uluslararası kampanya

Yarın Gümülcine’de görüşülecek olan dava için uluslararası kampanya

  • Yarın Gümülcine’de görüşülecek olan dava için uluslararası kampanya

Rodop İstinaf Mahkemesi’nde yarın görüşülecek olan dava öncesi insan hakları örgütleri, göçmen ve mülteci hakları örgütleri, sosyalistler ve anarşistler dayanışma çağrısında bulundu
 
Faslı iki mülteci Hamza Haddi ve Mohamed Haddar’ın “insan kaçakçılığı” suçlamasıyla yargılandığı davanın 2. derecesi yarın Rodop İstinaf Mahkemesi’nde görüşülecek.
 
Birinci derecede, bir sınır polisinin ifadesi dışında iki mültecinin insan kaçakçılığı yaptığına, para aldığına vs. dair hiçbir kanıt bulunamamasına rağmen her ikisine de 4 yıl 2 ay hapis cezası verilmişti.
 
Hatta, Hamza Haddi, iki kişiyi kaçırmaktan hüküm giydi, ki o iki kişiden biri kendi öz kardeşi!
 
Hamza Haddi’nin ülkesi Fas’ta Fas İnsan Hakları Birliği üyesi olduğu, “Arap Baharı” sırasında gerçekleşen kraliyet karşıtı eylemlerde yer aldığı ve birçok kez hedef gösterildiği, annesinin de aynı gerekçeyle birçok kez tutuklanıp polis tarafından işkenceye maruz kaldığı biliniyor. Haddi’nin üçüncü kardeşi Mahcup’un ise Nisan ayında Evros üzerinden Yunanistan’a geçmek isterken kaybolduğu ve o gün bugündür kayıp olduğu vurgulanıyor.
 
Uluslararası kuruluşlar ve örgütler her iki sanığın da suçlamalardan berat etmeleri ve serbest bırakılmalarını talep ettikleri bir metin yayımlayarak, tüm insan hakları aktivistlerini yarın Gümülcine Adliyesi önünde iki mülteciyle dayanışmaya davet ediyorlar.
 
Yine aynı şekilde Antikapitalist Sol Cephe ANTARSYA ve Irkçılığa ve Faşizm Tehdidine Karşı Birlik Hareketi (KEERFA) de, yarın 12:00’de Gümülcine Adliyesi önünde toplanma çağrısı yaptı.


Ετικέτες: Gümülcine, Rodop, Batı Trakya, Mahkeme, Hamza Haddi, Mohamed Haddar, ANTARSYA