Velopulos yine saçmaladı: “Batı Trakya’da camiler illegal olarak açık”

Velopulos yine saçmaladı: “Batı Trakya’da camiler illegal olarak açık”

  • Velopulos yine saçmaladı: “Batı Trakya’da camiler illegal olarak açık”

Irkçı ve aşırı sağcı Yunan Çözümü (EL) lideri Kiryakos Velopulos, gaflarına bir yenisini ekledi
 
Velopulos, parlamento kürsüsünden yaptığı konuşmada, “Gümülcine’de camiler açıkken, Yunan Ortodoks kilisesinde hoparlörlerin yasaklanmasını görmek beni rahatsız ediyor” ifadelerini kullandı.
 
Irkçı parti lideri, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
“Yunanlı kalıyoruz, birlikte kalıyoruz ama inançlı ve ortodoks da kalıyoruz, ki siz bunu unuttunuz. Sayın Meclis Başkan Vekili, dün Gümülcine’de caminin açık olduğunu, Trakya’da camilerin illegal olarak açık olduğunu ve hoparlörlerinin çalıştığını, hem de Yunan Ortodoks kiliselerine hoparlörlerin yasaklandığı anda, görmek beni rahatsız ediyor. Bu haksızlık. Atina’da camilerin açık olduğunu, Yunanlılar ceza öderken kaçak göçmenlerin oradan oraya hareket ettiğini görmek beni rahatsız ediyor. Yasalar önünde eşitlik ve eşit vatandaşlık olmaması beni rahatsız ediyor. Yunanlıya karşı ırkçı bir algı var. Bu beni rahatsız ediyor. Hepimizin eşit hakları ve aynı sorumlulukları var...”
 
Velopulos, ayrıca Ramazan ayına da atıfta bulunarak, “24 Nisan ile 25 Mayıs arasında Ramazan ayı var. Ramazan gelince Müslümanlar toplanıyorlar. Tüm bu ibadethanelere gidilmesine karşı çıkan sizleri, ki ben de koronavirüsün yayılmaması için içeriye girilmesine karşıyım, o zaman göreyim bakalım ne yapacaksınız! Görelim bakalım orada ne yapacaksınız? ND orada ne yapacak, onları tutuklayacak mı, yoksa tutuklamaya gitmeye korkacak mı?” dedi.


Hatırlatmakta fayda var ki, Batı Trakya’da camiler yaklaşık 25 gündür kapalı olup, sadece hoparlörle ezan okunuyordu, ki çıkarılan KHK ile 12-20 Nisan tarihleri arasında hoparlörle ezan okunması da yasaklandı.


Ετικέτες: Batı Trakya, Gümülcine, Camiler, Din, Kiryakos Velopulos, Koronavirüs, EL, ND