“Trakya’da Hristiyanlarla Müslümanlar arasında gerginlik çıkmasından korkuyorum”

“Trakya’da Hristiyanlarla Müslümanlar arasında gerginlik çıkmasından korkuyorum”

  • “Trakya’da Hristiyanlarla Müslümanlar arasında gerginlik çıkmasından korkuyorum”

Müftü Naibi Cihat Halil, Ayasofya’nın müze olarak kalması gerektiğini düşündüğünü söyledi
 
Gümülcine (Komotini) Müftü Naibi Cihat Halil, Atina’nın Flash FM radyosuna konuşarak, Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılmasını değerlendirdi.
 
Tiken’in aktardığına göre, Naip, Ayasofya’nın bir Hristiyan ibadethanesi olduğunu 1000 yılı aşkın süre Hristiyanlara hizmet sunduğunu söyledi.
 
Cihat Halil, Hristiyan ibadethanelerinin camiye çevrilmesinin İslâm’ın değerlerine aykırı olduğunu belirtirken, “İslâm değerlerinde de Kur’an’da da böyle bir şey yok, ne de Peygamber’in müritleri kiliseleri camiye çevirdi. Böyle bir şey olmadı” dedi.
 
Halife Hz. Ömer’in Filistin’e girdiği zaman kendisine kilisede namaz kılması önerildiğinde bunu reddettiğini ve dışarı çıkıp namazını dışarıda kıldığını söyleyen Müftü Naibi, Halife’nin Hristiyanları rencide etmemeye özen gösterdiğinin altını çizdi.
 
Bu karar sonrasında (Batı) Trakya’da Hristiyanlarla Müslümanlar arasında bir gerginlik yaşanmasından korktuğunu söyleyen Cihat Halil, “Biz tabii burada, Yunanistan’da, bu demokratik ülkede yaşıyoruz, camilerimiz ibadete açık ve her gün ibadetlerimizi yapıyoruz, hiçbir sorunumuz yok. Ancak bu karardan sonra korkuyorum ki gelecekte Hristiyanlarla Müslümanlar arasında nefret oluşacak. Yani bu karar doğru bir karar değildi” ifadelerini kullandı.
 
Cihat Halil, Ayasofya’nın müze olarak kalması gerektiğini belirtirken, “Madem ki Ayasofya UNESCO’nun listesinde, o halde bu uluslararası bir mirastır. Oradan öte, bu karar bize nefretten başka hiçbir şey getirmiyor. Tahrik edici bir karar” dedi.
 
Halil, sözlerini “Herkes karşısındakinin dinine saygı göstermeli ve böylece uyum içerisinde bir yaşam olmalı” sözleriyle noktaladı.


Ετικέτες: Batı Trakya, Gümülcine, Rodop, Cihat Halil, Müftüler, Ayasofya