Hükümetten sokağa çıkma yasağı kararı – Yasağa uymayana 150 evro ceza kesilecek

Hükümetten sokağa çıkma yasağı kararı – Yasağa uymayana 150 evro ceza kesilecek

  • Hükümetten sokağa çıkma yasağı kararı – Yasağa uymayana 150 evro ceza kesilecek

Başbakan Kirayakos Miçotakis açıkladı
 
Yunanistan’da Başbakan Kiryakos Miçotakis, bugünkü ulusa seslenişinde, koronavirüs pandemisinin yayılmasını önlemek adına yapılan tüm uyarılara rağmen, vatandaşların amaçsız şekilde sokaklara çıkmasından dolayı, sokağa çıkma yasağı ve lockdown kararı aldıklarını bildirdi.
 
Tiken’in haberine göre, Başbakan yarın (Pazartesi) sabah 06:00’dan itibaren amaçsız şekilde sokağa çıkmanın yasaklandığını, zamanın artık günlerle değil, saatlerle sayıldığını ve cesur kararlar alma vakti olduğunu söyledi.
 
“Yarından itibaren sokaklarda sadece işine giden ve işinden gelenler, yiyecek ve ilaç almaya gidenler, doktora veya ihtiyacı olan bir kişiye yardıma gidenler bulunabilir” diyen Miçotakis, “sokağa çıkacak olanların üzerinde kesinlikle kimlik (taftotita) veya pasaport bulundurması gerek. Ve hareket etme sebepleri muhakkak belge ile onaylanmalı: İster işvereninin dilekçesiyle (ücretli çalışan olmaları durumunda), ister bireysel beyanname (ipefthini dilosi) ile (serbest meslek sahibi olmaları durumunda). İlgili belgenin gerek internet, gerek telefon mesajı, hatta elyazısıyla doldurulması gibi, vatandaşlar için basit ve dostane şekilde elde edilmesi yöntemlerinin sağlanması için özen gösterilmiştir” ifadelerini kullandı.
 
Son olarak, alınan bu kararın uygulanması için kontrolleri yapacak olan organların Polis, Belediye Polisi, Sahil Güvenlik ve Ulusal Şeffaflık Dairesi olduğunu belirten Başbakan, yasaya uymayana, her ihlal için 150 evro para cezası kesileceğinin altının çizdi.
 
Ayrıca hükümet ve meclis mensuplarının, devlet çalışanlarının ve tüm Sağlık, Sivil Koruma, Güvenlik Güçleri ve Silahlı Kuvvetler mensuplarının bu kısıtlamalardan muaf tutulduğu da ekleniyor.


Ετικέτες: Yunanistan, Koronavirüs, Kiryakos Miçotakis, Sokağa Çıkma Yasağı