Savaşa ve milliyetçiliğe karşı yürüdüler

Savaşa ve milliyetçiliğe karşı yürüdüler

  • Savaşa ve milliyetçiliğe karşı yürüdüler

Savaş ve milliyetçilik karşıtı sloganlar atıldı, hükümet ve AB politikaları kınandı
 
Bugün, Gümülcine (Komotini) Savaş Karşıtı Koordinasyonu’nun öncülüğünde, Gümülcine Gençler Topluluğu’nun (Kinotita Neon) da katkısıyla geniş katılımlı bir eylem gerçekleştirildi.
 
Öğlen saat 12:00 civarında Gümülcine şehir meydanında toplanan ve gençlerin ağırlıkta olduğu grup, savaşa karşı sesini yükseltti.
 
Tiken’in haberine göre, Gençler Topluluğu’ndan müzisyenler şehir meydanında savaş ve milliyetçilik karşıtı şarkılar söyledikten sonra, Topluluğun tiyatrocuları kısa bir savaş karşıtı piyes sergilediler.
 
Akabinde yürüyüş bildirgesi okundu ve mültecilerle dayanışma içerisinde olunduğu ve sınırların hem Yunanistan hem de Avrupa tarafından açılmasının istendiği bildirildi.
 
Devamında Gümülcine’deki Askerî Müze’ye ve ND parti binasına yürüyen göstericiler, “Münhasır Ekonomik Bölge’lerinin de, ulusal birliklerinin de canı cehenneme – onların çıkarları için savaşmayacağız”, “Göçmenler için sınırları açın – Hükümet ve AB Ege’de çocukları boğuyor”, “Ege denizi cesetlerle doldu – Yunanlılar da halkların katili”, “Ne milli ne dinî, bizim savaşımız sınıfsal” gibi sloganlar atıldı.
 
Gerçekleşen barışçıl eylem, şehir meydanında son buldu.Ετικέτες: Gümülcine, Barış, Antifaşizm, Sol, Mülteciler, Batı Trakya