Savaş tehdidine karşı Yunan ve Türk askerlere ortak mücadele çağrısı

Savaş tehdidine karşı Yunan ve Türk askerlere ortak mücadele çağrısı

  • Savaş tehdidine karşı Yunan ve Türk askerlere ortak mücadele çağrısı

Yunanistan’da “Spartaküs” Özgür Askerler Ağı, Doğu Akdeniz’de yaşanan Türk-Yunan gerginliği hakkında bir açıklama yayımlayarak her iki tarafta da askerlere savaşmama ve ortak mücadele etme çağrısı yaptı.
 
“Spartaküs”ün çağrısı şöyle:
 
Gergin bir dönemde yaşıyoruz, Ege’nin her iki tarafında da milliyetçiliğin ve ırkçılığın yükseltildiği bir dönem. “Ulusal birliğin” sağlanması için, bizim birbirimizi öldürmemizi istiyorlar.
 
Petrol kuyuları ve enerji yollarının kontrolü için bizden istedikleri ölmemiz ve öldürmemiz. Kendi haksız savaşları için işçilerin hak taleplerini bastırıyorlar; işçiler iç düşman olarak gösterilip her iki ülke burjuvazisinin ölçüsüz tehditlerine maruz bırakılmaktadırlar.
 
Yunan ve Türk savaş makinelerinin harekete geçmesinin sebebi ne ülke savunmasıdır, ne de ulusal sınırların korunmasıdır. Mesele Meis (Kastelorizo) Adası’nın yüz mil güneyinde Antalya açıklarındaki uluslararası sularda kimin hakimiyet göstereceği meselesidir.
 
Kapitalist kazanç hırsı bütün Ege ve Doğu Akdeniz’e sahip olma ihtiyacı doğuruyor. Var olan bu sözleşme ve anlaşmaları deneme tahtasına çeviriyor. Her iki taraf da daha fazla hak elde etmek için hakikatin bir kısmını ve kendine yarayan tarafını dillendiriyor. Her iki ülke de kendini emperyalist güç odaklarına kanıtlamak için çabalıyor. Özellikle de ABD’ye. Kaldı ki ABD’nin her iki ülkede de askeri üsleri bulunmaktadır. Bu üsler Ortadoğu ve Afrika’da ölüm makinelileri olarak kullanılmaktadır. Bu ABD çıkarlarının bekçisi ve stratejik ortağı olma yarışıdır. Daha önceleri gençleri ‘adalet götüreceğiz’ bahanesiyle savaşa gönderiyorlardı. Kimi zaman ise ‘köle halkları cehaletten kurtarmak’ ve ‘terörizme karşı mücadele’ bahanesiyle. Irak ve Afganistan savaşları gibi. Bugün sınırları genişletme çabaları, MEB anlaşması için yakarışları, Türk ve Yunan yöneticilerin kendi çıkarları için bize bir savaş hazırladıklarını gösteriyor. İkisinin de politikaları saldırgan ve yayılmacıdır.
 
Halkın büyük bölümünü işsizliğe, yoksulluğa mahkum eden hükümetlerle hiçbir uzlaşı olmayacaktır. Gerek Yunanistan gerekse Türkiye’de halka dayatılan ekonomik politikalar, işçilerin hak taleplerine baskı ve şiddetle karşılık vermektedir. Onların namlularında et parçası olmayacağız, öldürmeyeceğiz, öldürülmeyeceğiz. NATO, AB ve burjuva takımının çıkarları için Yunanistan ve Türkiye’deki yoksul halk çocukları savaş malzemesi olmayacaktır.
 
Her iki ülkenin burjuvasının ve uluslararası tekel şirketlerin pastadan pay alma mücadelesinde halk çocuklarının yeri yoktur. Bunun için her iki ülkenin askerlerini ve çalışan halk kesimlerini ortak mücadeleye çağırıyoruz. Burjuva takımının tehlikeli emperyalist yayılmacılığına, savaş maceralarına ve rekabetlerine, namlularına kurban olmayacağız.
 
Mültecileri avlamayacağız ve halkın hak taleplerini bastırmayacağız. Her türlü sınır değişikliğine karşı olacağız. Denizlerin parsellenmesine, MEB ve kapitalist yağmaya karşı duracağız.
 
ABD, NATO, AB ve savaş eksenleri İsrail ve Mısır, Akdeniz ve Ege’yi terk etsin.
 
Barış ve huzur iki halkın işçileri ve gençlerinin ortak mücadelesi ile mümkündür. Savaş çığırtkanlığı yapan zenginleri ve baskıcı politikalar uygulayan rejimlerini yenebiliriz.


Ετικέτες: Türkiye, Yunanistan, Doğu Akdeniz, Türk-Yunan İlişkileri, Spartaküs Özgür Askerler Ağı