Peças, olası bir sıcak çatışma ihtimalini yorumladı: Hazırlıklı olduğumuzu herkes biliyor

Peças, olası bir sıcak çatışma ihtimalini yorumladı: Hazırlıklı olduğumuzu herkes biliyor

  • Peças, olası bir sıcak çatışma ihtimalini yorumladı: Hazırlıklı olduğumuzu herkes biliyor

Erdoğan’a cevap ve göndermeler
 
Hükümet Sözcüsü Stelyos Peças, katıldığı bir televizyon programında, Türk-Yunan gerginliği hakkında konuştu ve “Erdoğan’ın nazi yakıştırması ve Uluslararası Hukuk’a saygı gösterme konusundaki çeşitli göndermelerine cevabımız net: Yunanistan -Başbakan’ın da belirttiği gibi- Türkiye’den Uluslararası Hukuk dersi almayı kabul etmiyor. Kendilerine, State Department’in Türkiye ve insan hakları konulu raporunu hatırlatırım” dedi.
 
Peças, sözlerini “Tüm bu tahrik edici hareketler gösteriyor ki, Türk Cumhurbaşkanı köşeye sıkışmış durumda. Biz sürekli olarak bu çıkmaz politikanın hiçbir sonuç vermeyeceğinin mesajını gönderiyoruz. Bu değişmeli. Biz iyi komşuluk kanunları istiyoruz. Eğer [Erdoğan] bu çıkmaz politikasını değiştirirse, Avrupa’nın ve Yunanistan’ın desteğini alacak. Ancak eğer bu politikaya devam ederse, biz her zaman sınırlarımızı korumak için, yapmamız gerekeni yapmak için, egemenlik haklarımıza sahip çıkmak için burada olacağız” diye sürdürdü.
 
Türkiye’yle olası bir sıcak çatışma durumu kendisine sorulduğunda ise, Hükümet Sözcüsü, “Asimetrik bir saldırıya uğruyoruz. Türkiye bir grup göçmen ve mülteciyi, insani bir silah diyelim, jeopolitik hedeflerini gerçekleştirmek için bize karşı kullanılmakta. Daha ilk andan itibaren belirttik ki, böyle bir propagandanın ve böyle bir hareketin kurbanı olmayacağız. Diyoruz ki: Sınırlarımızı koruyacağız. Gereken neyse yapmaya hazırız. Bu yeni bir şey değil. Bunu rakiplerimiz de müttefiklerimiz de biliyor, ve son zaman da çok iyi anladılar ki bu Hükümet ve Yunan halkı ne dediyse onu yapıyor. Her şeye hazırlıklı olduğumuzu herkes anlıyor” ifadelerini kullandı.


Ετικέτες: Türkiye, Yunanistan, Recep Tayyip Erdoğan, Stelyos Peças, Ege, Akdeniz, Mülteciler