Neslihan Köse: Hayalim sürücü kursu açmak

Neslihan Köse: Hayalim sürücü kursu açmak

  • Neslihan Köse: Hayalim sürücü kursu açmak

Rodop ilinin ilk kadın şehiriçi otobüs sürücüsü Neslihan Köse, Atina/Makedonya Haber Ajansı’na konuştu
 
Neslihan Köse, her sabah arabasını çalıştırıp, Rodop ilinin Kozlukebir (Arriana) Belediyesi’ne bağlı Kalenderköy (Neo Kallindirio) köyünden Gümülcine’ye (Komotini) 17 km’lik bir yolculuk sonucunda varıyor. Ancak bu 17 km’lik yolculuk sadece işin başlangıcı, çünkü akabinde arabasından inip güleryüzüyle Gümülcine Şehiriçi Otobüsleri (Astika KTEL Komotinis) şirketinin otobüsünün dümenine geçiyor.
 
22 yaşındaki Neslihan, şirketin ilk profesyonel kadın otobüs sürücüsü, ancak buna rağmen “güvensiz” -ve genellikle yaşlı- yolcuların bile güvenini kazanmış durumda, ki yolcular sadece onun yeteneklerini kabul etmekle kalmamış, onu sürücü koltuğunda gördüklerinde gülümseyerek kendisine selam veriyorlar.
 
“İlk başlarda, yaşlı teyzeler korkuyorlardı, ancak şimdi gülümseyerek bana selam veriyorlar” diyor Neslihan, Atina Haber Ajansı’na.
 
Neslihan küçük yaştan beri sürücülüğe meraklı. Babasının da desteğiyle Selanik’te (Thessaloniki) Sürücülük Kursu Eğitmenliği okumuş. Bu kararını babasına söylediğinde, babasının, “Aferin, madem ki cesaretin var, yap!” dediğini söylüyor. İlk başlarda biraz zorlansa da başarmış ve neticede haklı çıkmış.
 
Köylüleri de ilk başlarda kendisinin bu mesleki alana yönelmesine kuşkuyla baksa da, şimdilerde seçtiği bu mesleğin kendisini mutlu eden meslek olduğunu gördükçe haklı olduğuna inanmışlar.
 
Genç kadın, hayalinin Gümülcine’de kendi Sürücülük Kursu’nu açmak olduğunu, ancak bunu gerçekleştirmek için daha iki yıl beklemesi gerektiğini çünkü Sürücülük Kursu açmak için 24 yaşını doldurmuş olma zorunluluğu olduğunu belirtiyor.
 
Bu toprakları çok sevdiğini ve buradan ayrılmayı düşünmediğini söyleyen Neslihan, “Kendi memleketimde kalmak istiyorum. Gümülcine’yi ve köyümü çok seviyorum” diye ekliyor.
 
“Araç kullanmak beni rahatlatıyor. Radyoyu açıyorum, müziği koyuyorum ve tüm stres kayboluyor” diyor.
 
Kısa bir süre önce bölgemizi ziyaret eden Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu ile de görüşen Neslihan, bu görüşme sorulduğunda, “Cumhurbaşkanı kaç yaşında olduğumu, hangi okulda okuduğumu, sürücü olmaya nasıl karar verdiğimi sordu ben de kendisine hikayemi anlattım. Büyük ilgi gösterip beni dikkatle dinledi” diyor.


Ετικέτες: Batı Trakya, Rodop, Neslihan Köse, Azınlık