Kotzias: Türk Konsolosluğu devlet içinde devlet!

Kotzias: Türk Konsolosluğu devlet içinde devlet!

  • Kotzias: Türk Konsolosluğu devlet içinde devlet!

Eski Dışişleri Bakanı, “bunlara çeki-düzen vermemiz lâzım” dedi
 
Tiken’in aktardığına göre, 19 Şubat Çarşamba günü, Dedeağaç’ta (Alexandroupoli) lideri olduğu “Pratto” Hareketi’nin düzenlediği etkinlikte konuşan eski Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, azınlıkla ilgili olarak “Eğer Yunan hükümeti tarafından kararlı girişimler gerçekleşmezse, Ankara, Atina’daki Romanların bile Türk azınlık olduğunu iddia etme noktasına varabilir” dedi.
 
“Onurlu” olarak tanımladığı Pomakların, kendisinin zaafı olduğunu söyleyen Kotzias, “Devlet içinde devlet gibi çalışan ve para dağıtan Gümülcine’deki Türk Konsolosluğuna çeki-düzen vermeliyiz” ifadelerini kullandı.
 
 
Türk-Yunan gerginliği
 
Mevcut Türk-Yunan gerginliğiyle ilgili olarak ise eski Dışişleri Bakanı, “Hükümettekiler korkuyorlar, projeleri yok. Biraz sıkıştırıldıklarında geri adım atmaya ve haklardan feragat etmeye hazırlar” eleştirisini yönelti.
 
“Türkiye her zaman askerî bir mağlubiyet alıp almayacağını hesaplıyor” diyen Kotzias, Bölgede patron olmak istiyor. Kendisine ait olmayan petrol ve doğalgazı kontrol etmek veya birlikte yönetmek istiyor. Ancak tüm bunları askerî bir savaşa girmeden elde etmek istiyor” diye ekledi.


Ετικέτες: Yunanistan, Batı Trakya, Türkiye, TC Gümülcine Başkonsolosluğu, Nikos Kotzias, Azınlık