Kara mizah ve Charlie Hebdo

Kara mizah ve Charlie Hebdo

  • Kara mizah ve Charlie Hebdo

Bana soracak olursanız, kara mizah’ın (black humor) sınırı olmamalıdır.
 
-Que sera devenu le petit Aylan s’ il avait grandi? (Ne olacaktı küçük Aylan büyümüş olsaydı?), diye soruyor Charlie Hebdo, Fransız mizah dergisi. Ve kara mizah yapıyor.
 
Hani şu beş yıl önce 10’dan çok çalışanı ve sanatçısı İslamcı teröristler tarafından öldürülen mizah dergisi, Hz. Muhammed’in hakaret içeren karikatürlerini yayımladı diye, ve yine aynı karikatürler yüzünden bu yakınlarda bir İslamcı teröristin bir öğretmeni başını keserek öldürmesi münasebetiyle.
 
Aylan (veya Alan), beş yıl önce ailesiyle birlikte Kos adasına kaçarken denizde boğulan 3 yaşındaki Suriyeli bebek, hani kıyıya vuran cesedinin fotoğrafı dünya çapında infial uyandırmıştı.
 
“Ne olacaktı küçük Aylan büyümüş olsaydı?”
 
Derginin bu soruya beklediği yanıt çok açık, sanki onu okuyucunun kulağına fısıldıyor: TERÖRİST!
 
O HALDE İYİ OLDU DA BOĞULUP ÖLDÜ.
 
Kara mizahın sınırı olmamalıdır. Ama mizah diye sunulan anlatım; ırkçılığı, hoşgörüsüzlüğü, kin ve nefret duygularını işliyorsa, hele bunu bir bebek üzerinden yapıyorsa, mizah olmaktan çıkar, suç olur. İğrenç bir suç.
 
İğrenç, çünkü küçük çocukları korumak insanların genlerinde vardır. Bu keraneciler insanlıktan çıkmışlar.
 
Yine de bu ırkçı anlatımın sorusuna kara mizah cinsinden bir yanıt verilebilir:
 
“Küçük Aylan boğulmayıp yaşasaydı ve büyümüş olsaydı, İslamcı terörist olacak ve Charlie Hebdo dergisi binasını ve geriye kalan çalışanlarını havaya uçuracaktı.”
 
Hah-hah-haa! 
 
26.10.2020
 

İbram Onsunoğlu