OAED’ten işsizlere 3 yeni program: 1.140 evro’ya kadar maaş öngörülüyor

OAED’ten işsizlere 3 yeni program: 1.140 evro’ya kadar maaş öngörülüyor

  • OAED’ten işsizlere 3 yeni program: 1.140 evro’ya kadar maaş öngörülüyor

Yunanistan İş ve İşçi Bulma Kurumu’nun (OAED) işsiz vatandaşlara yönelik üç programı Ekim ayından itibaren başvurulara açılacak.
 
Azınlıkça’nın aktardığına göre ilk program genç üniversite mezunlarına, ikinci program yeni iş kadrosu açan işyerlerine ve üçüncü program da şu anda işsiz olan eski işadamlarına ikinci fırsat sunulmasına yönelik olacak.
 
22 ile 29 yaş aralığındaki 5.500 üniversite mezunu gence yönelik istihdam programıyla gençlere kamu kuruluşları ve bakanlıklarda çalışma fırsatı sunulacak. Bu programda en düşük maaş 990, en yüksek maaş 1.140 euro olacak.
 
İkinci program ise 1 Haziran 2017 tarihinden 31 Mayıs 2018 tarihine kadar iş kadrolarını arttıran işletmelere mevcut iş kadrolarını el etmeleri için fırsat tanıyacak. İşletmelere sunulacak finansal destek ile yeni ve eski bütün iş kadroları muhafaza edilebilecek.
 
Son program ise 1.1.2012 tarihine kadar işletmelerini kapatmış olup yeniden iş hayatına atılmak isteyenlere hitap ediyor. Programın 12 bin euro’dan 36 bin euro’ya kadar finansman sağlaması öngörülüyor.
 
Son olarak belediyelerde 30.333 kişinin istihdam edilmesine yönelik programın ise geçici sonuçlarının açıklandığı, şu anda itiraz sürecinin devrede olduğu ve nihai sonuçların ise en geç 3 haftaya kadar açıklanacağı belirtildi.