Rusya’da mezarda emeklilik protestosu

Rusya’da mezarda emeklilik protestosu

  • Rusya’da mezarda emeklilik protestosu

Rusya’da emeklilik yaşının yükseltilmesini öngören reform paketi Pazar günü binlerce kişinin katıldığı gösterilerle protesto edildi.
 
Rusya’da hükümet tarafından yapılması planlanan emeklilik reformu protesto ediliyor. Bağımsız gözlemciler başkent Moskova’daki gösterilere 10 binden fazla kişinin katıldığını bildirirken, ülkenin diğer büyük kentlerinde de protestolar düzenlendi.
 
Hükümetin hazırladığı reform paketi başta emeklilik yaşlarının kadınlar için 55’ten 63’e, erkekler için ise 60’tan 65’e çıkarılmasını öngörüyordu.
 
Ancak Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz Çarşamba günü kadınlarda emeklilik yaşı artırımını 55’ten 60’a olarak revize ettiklerini açıklamıştı.
 
Putin konuşmasında emeklilik reformunun mali bir zorunluluk olduğunu ifade etse de, kamuoyu yoklamaları emeklilik yaşının yükseltilmesi yönündeki planların Rusya Devlet Başkanı’na desteği olumsuz etkilediğini göstermişti.
 
Ülkedeki sendikalar, hükümetin planlarının gerçekçi olmadığını ifade ediyor ve çok sayıda Rus vatandaşının emekliliğe hak kazanmadan hayatını kaybedeceğini söylüyor.
 
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Rusya’da erkeklerin ortalama ömrü 66 yıl, kadınların ise 77 yıl.
 
 

(BBC Türkçe)


Ετικέτες: Rusya, Emeklilik, Protesto, Vladimir Putin