Göçmenler yangında yardıma koştu

Göçmenler yangında yardıma koştu

  • Göçmenler yangında yardıma koştu

(Fotoğrafta: Irkçılık ve Faşizme Karşı Birleşik Hareket’ten (KEERFA) Petros Konstantinou ve Pakistan Toplumu Birliği’nden Javed Aslam, kurtarma faaliyetine katılan Mısırlı balıkçı ile konuşuyorlar)

 
Ergatiki Allileggii (İşçi Dayanışması) gazetesinin haberine göre Attiki yangınında insanların kurtarılmasında Mısırlı göçmen balıkçılar en ön saflarda yer aldılar. Bangladeşli göçmenler de yangın başlar başlamaz yardıma koştular.
 
Ergatiki Allileggii gazetesi Rafina bölgesinde Mısırlı göçmen balıkçıların insanları yangından kurtarmakta çok etkili olduğunu yazdı. Gazeteye konuşan balıkçı Nikos Karambos, ne olduğunu anlar anlamaz iki muhteşem Mısırlı balıkçı ile beraber Armenitis isimli tekneye bindiklerini anlattı. Karambos, olayı şöyle anlatıyor:
 
“İnsanları kurtarmaya gittik. Alanı büyük bir ışıkla tarıyor ve bağırıyorduk. Aniden çeşitli kıyılardan işaretler gördük ve yardım çığlıkları duyduk. Kumsal, evler, ağaçlar, arabalar, kamyonlar yanıyordu. Yaklaştık ve insanları tekneye aldık”.
Karambos, duygularını şöyle ifade ediyor: “Bugün çok fazla insan kurtardık, biz olmasaydık yüzde yüz ölmüş olacak insanlar. Meslektaşlarıma ve iki muhteşem Mısırlı balıkçıya kocaman bir teşekkür etmek istiyorum”.
 
 
Bangladeşli göçmenler çağrı yaptı
 
Habere göre Bangladeş Toplumu Birliği’nden Arif Rahman da yangın sırasında tüm topluluk üyelerine acil bir çağrı yollayarak “erkek ve kız kardeşlerimize, Yunanlara” yardım çağrısı yaptı. Rafina’da hatırı sayılır düzeyde Bangladeşli göçmen yaşıyor.


Ετικέτες: Yunanistan, Yangın, Dayanışma, Göçmenler, KEERFA