Filipinler’in başkanı Duterte, herkesin önünde bir kadını zorla öptü

Filipinler’in başkanı Duterte, herkesin önünde bir kadını zorla öptü

  • Filipinler’in başkanı Duterte, herkesin önünde bir kadını zorla öptü

Filipinler’in devlet başkanı Rodrigo Duterte, Güney Kore seyahati sırasında katıldığı toplantıda sahneye çağırdığı Filipinli göçmen bir işçi kadını dudaklarından öptü. Başkanın bu yersiz davranışı sosyal medyada büyük tepki çekti.
 
Güney Kore ziyareti sırasında bir kalabalığa seslenen Duterte, orada yaşamakta olan Filipinli iki işçi kadını kitap hediye etmek için sahneye çağırdı.
Duterte, yanına gelen kadınlardan birine sarılıp yanaklarından öptükten sonra, ikinci kadını kendisiyle öpüşmeye ikna etmek için uğraştı. Söz konusu videoda kadının sinirle güldüğü ve tereddüt ettiği açıkça görülüyor. Sonunda, Duterte eğilip kadını dudaklarından öpüyor.
 
Bunun üzerine, büyük ölçüde Güney Kore’de yaşayan Filipinli göçmen işçilerden oluşan kalabalık Başkan’a tezahürat yaptı. Ancak internet kullanıcılarından ve sosyal medyadan Duterte’ye büyük tepki geldi.
 
Filipinli insan hakları örgütü Gabriela, bir açıklama yaparak bu sahneyi “Kadın düşmanı bir başkanın mide bulandırıcı oyunu” olarak niteledi.
 
Duterte’nin kadınlara karşı ilk uygunsuz davranışı değil.
 
Geçtiğimiz aylarda, Filipinler Başkanı Duterte, askerlere “komünist kadınları” vajinalarından vurma emri vermişti.
 
2016 nisanında ise, seçim kampanyasını yürüttüğü sırada, tecavüz edilip öldürülen bir Filipinli misyoner hakkında yaptığı açıklamalar infial yaratmıştı. Duterte, “Tecavüze uğradığı için sinirliyim. Ama kadın o kadar güzel ki belediye başkanı ilk olmalıydı, büyük kayıp” açıklamasında bulunmuştu.


Ετικέτες: Filipinler, Güney Kore, Rodrigo Duterte, Cinsiyetçilik, Taciz