ETA’dan fesih öncesi özür

ETA’dan fesih öncesi özür

  • ETA’dan fesih öncesi özür

Önümüzdeki ay kendini feshedeceğini açıklayan ETA yeni bir açıklama ile neden oldukları acılardan dolayı özür diledi.
 
Bask ülkesinin bağımsızlığı için yıllardır silahlı mücadele veren “Bask Yurdu ve Özgürlük” örgütü (ETA) geçen yıl silah bırakmış, Mayıs başında da kendini feshedeceğini duyurmuştu. Fesih öncesinde ETA’dan özür geldi.
 
Önceki açıklamalarında olduğu gibi yine örgütün üç üyesi maske takarak kamera karşısına geçti ve yaptıkları açıklamada “Bugüne kadarki uzun süreli silahlı çatışmaların pek çok acıya yol açtığını ve hiç bir çözüme yol açmayan bir çok hasara neden olduğunun farkındayız” denildi. “ETA’nın eylemleri sonucu yaşanan ölümlere ve yaralanmalara karşı saygılarımız sunarız” diyen ETA üyeleri “çatışmalarda doğrudan ilgisi olmadığı halde hayatını kaybedenlerden içtenlikle özür dileriz” diye eklediler. 
 
1959’da kurulan ve 50 yılı aşkındır İspanya’nın kuzeyi ile Fransa’nın güneybatısında bağımsız bir Bask devleti kurmak için silahlı mücadele yürüten örgüt, 2010’da ateşkes ilan etmiş, geçen yıl da silahlarını teslim etmişti. Bu hafta içinde ETA’dan yapılan açıklamda örgütün 5 Mayıs’ta kendini feshedeceği duyurulmuştu. 


Ετικέτες: İspanya, Bask Bölgesi, ETA