Ünlü oyuncudan İsrail’i çıldırtan karar!

Ünlü oyuncudan İsrail’i çıldırtan karar!

  • Ünlü oyuncudan İsrail’i çıldırtan karar!

İsrailli-ABD’li Hollywood yıldızı Natalie Portman, İsrail-Gazze sınırında yaşanan son olaylar nedeniyle Kudüs’te yapılacak olan “Yahudi Nobel’i” olarak anılan “Genesis Ödülü” törenine katılmayacağını açıkladı. Kararın ardından bazı İsrailli siyasetçiler Portman’ın İsrail vatandaşlığının iptal edilmesi gerektiğini savundu.
 
İsrail’in, Gazze sınırında “Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü” eylemlerine katılan Filistinlilere 4 haftadır gerçek mermi ile müdahale etmesi uluslararası arenada tepki çekiyor. 30’dan fazla Filistinlinin ölümüne yol açan olaylara bir tepki de İsrailli-ABD’li Hollywood yıldızı Natalie Portman’dan geldi.
 
36 yaşındaki Portman, 2 milyon dolarlık ödül alacağının açıklandığı Yahudi Nobel’i olarak anılan “Genesis Ödülü” törenine katılmak için Kudüs’e yapmayı planladığı ziyareti iptal ettiğini açıkladı.
 
Portman’ın temsilcisinden yapılan açıklamada, “Son dönemde İsrail’de yaşanan olaylar onu son derece rahatsız etti. İsrail’de yapılacak herhangi bir kamusal etkinliğe katılma konusunda kendisini rahat hissetmiyor” ifadeleri kullanıldı.
 
İsrail Kültür Bakanı Miri Regev, Portman’ın İsrail’i, Filistinlilere muamelesi nedeniyle ekonomik olarak izole etme hareketi olan BDS’e (Boykot, tecrit ve yaptırım) katılmakla suçlayarak “Portman’ın BDS destekçilerinin eline düşmesini duymaktan dolayı üzgünüm” dedi.
 
İktifdardaki Likud partisinden milletvekili Oren Hazan ise daha da ileri giderek Portman’ın İsrail vatandaşlığının iptal edilmesini istedi.
 
En başta Portman’a ödül verme kararının “tamamen çılgınlık” olduğunu savunan Hazan, İsral National News’a yaptığı açıklamada, “O bir taraftan utanmazca doğduğu yeri kariyerinde ilerlemek için kullanan, bir taraftan da İsrail ordusuna alınmamayı başarmaktan gurur duyan Yahudi bir İsrailli. O bir aktris ancak İsrail devletinin herhangi bir onurlandırması için değersiz” diyerek İçişleri Bakanlığı’na Portman’ın İsrail vatandaşlığının iptal edilmesi çağrısında bulundu.
 
2014’ten beri verilen ‘Genesis Ödülü’ alanlarında çok başarılı olan isimlere ve “Yahudi toplumu ve Yahudi değerlerine olan katkılarıyla diğer insanlara ilham veren” bireylere veriliyor.


Ετικέτες: İsrail, Filistin, Gazze, Natalie Portman, Genesis Ödülü