Çipras: Kimseyi tehdit etmiyoruz, ancak kimseden de korkmuyoruz!

Çipras: Kimseyi tehdit etmiyoruz, ancak kimseden de korkmuyoruz!

  • Çipras: Kimseyi tehdit etmiyoruz, ancak kimseden de korkmuyoruz!

Başbakan Aleksis Çipras, ülkenin en uç noktasında bulunan Kastelorizo ​​(Meis) adasındaki tuzlu su arıtma tesisi açılışında yaptığı konuşmada Türkiye’ye mesaj gönderdi.
 
Başbakan konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
 
“Komşularımız her zaman iyi komşulara yakışır şekilde davranmıyorlar. Bazı zamanlar siyasi yönetimler insanların alışkanlıklarını takip etmiyorlar ve gergin dönemlerdeyiz, komşularımız tarafından mazeretsiz tahrik edici tutumların sergilendiği dönemlerdeyiz. İyi komşuluk ilkeleri ve uluslararası hukuk kurallarıyla bağdaşmayan istikrarsızlık dönemi yaşıyoruz.
 
Yunanistan egemenlik haklarını savunabilir, sınırları uluslararası antlaşmalarla belirlenmiştir, pazarlık yapmayız, Dimetoka’dan Gavdos’a kadar Othonous’tan Kastelorizo’ya kadar bir karış Yunan toprağını bile vermeyiz.
 
Bir arada barışçıl yaşam ve işbirliği amacıyla karşı tarafa bir mesaj vermek istiyorum. Yunanistan kimseyi tehdit etmemektedir, ancak kimseden de korkmamaktadır. Biz kimseyi tehdit etmiyoruz, çünkü karşılıklı işbirliğinde bulunmak istiyoruz. Yunanistan istikrarsızlaşmış bir bölgede istikrar direğidir. Silahlı kuvvetlerin erkek ve kadınlarına güveniyoruz. Saldırganlık ve provokasyon bir güç göstergesi değildir. Türkiye Başbakanı, pilotumuz Baltadoros’un kaybında taziye amacıyla telefon etti. Bu bir iyi niyet göstergesiydi. Bu tür hareketler devam etmelidir. Yunanistan ile kimse oyun oynayamaz, değerlere sahibiz ve bu değerleri her nasıl gerekirse savunacağız”.


Kaynak


Ετικέτες: Türkiye, Yunanistan, Aleksis Çipras