“Az tüketilen alkol yararlıdır” tezi çürütüldü

“Az tüketilen alkol yararlıdır” tezi çürütüldü

  • “Az tüketilen alkol yararlıdır” tezi çürütüldü

Az tüketilen alkolün faydalı olabileceği tezi çürütüldü. İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, alkol günde bir kadeh bile içilse ömrü kısaltıyor.
 
Cambridge Üniversitesi’nde görevli bilim insanları alkolün etkileri ile ilgili kapsamlı bir araştırma yaptı. Bu araştırmaya göre günde bir kadeh bile tüketilen alkol ömrü kısaltıyor; bu kişiler hiç içmeyenlere göre daha az yaşıyor.
 
BBC Türkçe’nin haberine göre bilim insanları 600 bin kişi üzerinde bir araştırma yaptı. Buna göre haftada 5 ila 10 kadeh arasında içki içen kişinin ömrü 6 aya kadar kısalabiliyor. 19 ülkeyi kapsayan araştırmada genel sağlık ve alkol tüketimini karşılaştırdı ve 40 yaşından sonra aynı alkol tüketimini sürdüren bir kişinin ömrünün ne kadar kısalabileceğine dair bir hesap ortaya koymaya çalıştı.
 
 
Ölümcül hipertansiyon riski artıyor
 
Araştırmacılar bu hesapla, haftada 5 bira ya da 5 şarabı, ölüm riskini artırmadan tüketilebilecek üst sınır olarak tarif ediyor. Ancak her türlü alkol tüketiminin kalp ve damar hastalıkları riskini artırdığını da ekliyor.
 
Haftada tüketilecek 5 birimlik bu alkol araştırmaya göre:
 
Felç riskini yüzde 14, Ölümcül hipertansiyon riskini yüzde 24, Kalp yetmezliği riskini yüzde 9, Aort anevrizması riskini ise yüzde 15 oranında artırıyor.
 
 
“Az tüketilen alkol yararlıdır” tezi çürütüldü
 
Uzmanlar bu araştırmayı, “az alkol tüketimi vücuda yararlıdır” tezini sorgulamak için gerçekleştirdiklerini açıklıyor.
 
Bu alanda geçmiş yıllarda yapılan araştırmalardan biri, “günde bir kadeh kırmızı şarap sağlığa iyi gelir” sonucu ile öne çıkmıştı. Sheffield Üniversitesi’nden kalp ve damar sağlığı konusunda uzman olan profesör Tim Chico, “Bu araştırma en azından alkolün sağlığa bir faydası olmadığını gösteriyor” diyor.
 
Araştırmacılar, yapılan çalışmanın İngiltere’de 2016 yılında değiştirilen “alkol tüketim kılavuzunu” da doğruladığını söylüyor. İngiltere’de Ulusal Sağlık Sistemi, haftada 6 büyük bardak biradan daha fazla alkol tüketilmemesi gerekliliğini tavsiye etmişti.


Ετικέτες: Sağlık, Alkol, Felç, Hipertansiyon