“Helikopter olayı” hükümet krizine mi yol açtı?

“Helikopter olayı” hükümet krizine mi yol açtı?

  • “Helikopter olayı” hükümet krizine mi yol açtı?

Ülke genelinde büyük yankı uyandıran Ege Denizi’nde Türk helikopterine ateş açıldığı haberleri, ülkede koalisyon ortakları arasında Türkiye politikası konusundaki çelişkileri ortaya çıkarttı.
 
Medya, Salı sabahının ilk saatlerinden itibaren Kaş ile Meis Adası arasında kalan Kara Ada’ya yaklaşmakta olan Türk sahil güvenliğine ait bir helikoptere izli mermilerle ikaz atışları yapıldığı ve Türk helikopterinin yön değiştirerek Türk kıyılarına döndüğü haberlerini geçti.
 
Haberin büyük boyutlar kazanmaya başladığı bir anda, Başbakanlık’tan bir açıklama geldi. Açıklamada “Söz konusu helikopterin Yunan hava sahasını ihlal etmediği, yaşananın basit ve olağan bir şey olduğu” belirtiliyordu.
 
Ardından Genelkurmay Başkanlığı da benzer bir açıklama yaptı. Ancak Savunma Bakanlığı’ndan hiçbir açıklama yapılmadı.
 
Bu çelişkili durumdan bir gün sonra Fileleftheros gazetesinin manşetinde, “Helikopter de tehlikeli bir hayal ürünü” başlıklı bir haber yayımlandı.
 
 
“Çipras tatbikatı medyadan öğrendi”
 
Habere göre yaşananlar, Türkiye ile ilişkilerinde gerilimin azalmasını talep eden Başbakan Aleksis Çipras ile sert açıklamalarına devam eden Savunma Bakanı Panos Kammenos’un “milli konulara bakışları” arasındaki görüş ayrılıklarını ön plana çıkardı.
 
Gazete, yaşanıp yaşanmadığı bile henüz anlaşılamayan bu garip olayın dışında, Başbakan Çipras’ın, Savunma Bakanı Kammenos’un bir önceki hafta Ege Denizi’nde aniden ilan ettiği kısa süreli “Pirpolitis” tatbikatından haberi olmadığını ve Yunan medyasından öğrendiğini de yazdı.
 
Türkçe’de “Barutçu” anlamına gelen “Pirpolitis” tatbikatının senaryosu da Ege Denizi’nde Türk komandoları tarafından işgal edilen bir adacığın Yunan komandoları tarafından kurtarılmasıydı.
 
Gazete, “Söz konusu Türk helikopteri Yunan hava sahasını ihlal etmediğine ve Yunan sivil havacılık raporlarında böyle bir uçuşun varlığı tespit edilmediğine göre, Ro Adası’ndaki Yunan askerlerinin havaya neden ateş ettiği” sorusunun arkasında Kammenos’un talimatının bulunduğunu iddia etti.
 
Gazete, yaşananların Kammenos ile Çipras’ı bir kez daha karşı karşıya getirdiğini yazdı.


Ετικέτες: Türkiye, Yunanistan, Ege, Aleksis Çipras, Panos Kammenos