Ro adası üzerinde alçaktan uçan Türk helikopterine “uyarı ateşi” açıldı

Ro adası üzerinde alçaktan uçan Türk helikopterine “uyarı ateşi” açıldı

  • Ro adası üzerinde alçaktan uçan Türk helikopterine “uyarı ateşi” açıldı

Doğu Akdeniz’deki Meis-Kastellorizo’nun batısında bulunan Ro Adası (Kara Ada) üzerinde alçaktan uçan Türk helikopterine Yunan askerinin uyarı ateşi açtığını bildirildi.
 
Katimerini gazetesinin aktardığına göre Türkiye’ye ait bir helikopter Kara Ada üzerinde alçaktan uçtu.
 
SKAI televizyonu Türk helikopterine izli mermilerle uyarı ateşi açıldığını duyurdu.
 
Ateşin ardından helikopterin bölgeden ayrıldığı kaydedildi.
 
Ancak yerel saatle dün 23.30’da yaşanan olayda helikopterin Türk ordusuna ait olup olmadığının tespit edilmediği de aktarıldı.
 
 
“Türk sahil güvenlik güçlerine aitti”
 
Yunanistan güvenlik güçlerinden Sputnik’e konuşan bir kaynak ise helikopterin Türk Sahil Güvenlik Güçleri’ne ait olduğunu söyledi.
 
Kaynak, “Uyarı amaçlı ateş açıldı. Bu kesinlikle yasal bir tepki. Helikopter 1 mil (1.609 km.) uzaktaydı, alçak irtifadaydı. Türk Sahil Güvenlik Güçleri’ne ait bir helikopterdi” ifadelerini kullandı.
 
Devlet Televizyonu ERT de helikopyerin Türk Sahil Güvenliği’ne ait olduğunu, helikopterin deniz yüzeyinden 100 metre yükseklikte seyir halinde olduğunu ve uçuş esnasında ışıklarının kapalı olduğunu iddia etti.
 
ERT’e göre olayın ardından Yunanistan’a ait 2 savaş uçağı da bir hava üssünden kalktı.
 
 
Çipras olay hakkında bilgilendirildi
 
Katimerini’nin aktardığına göre Savunma Bakanlığı’ndan kaynaklar da helikoptere angajman kuralları çerçevesinde yanıt verildiğini söyledi. 
 
Kaynaklar Savunma Bkanı Panos Kammenos’un ordudan üst düzey yetkililerle aralıksız iletişim halinde olduğunu da belirtti. 
 
Gazeteye konuşan kaynaklar bu tarz olayların Türkiye’deki kamuoyunu etkileme amacıyla yapıldığını öne sürerek, Yunanistan’ın herhangi bir provokasyondan kaçınacağını ve benzer eylemlere uluslararası angajman kuralları çerçevesinde yanıt verileceğini belirtti.
 
Başbakanı Aleksis Çipras’a da olay hakkında bilgi verildiği de aktarıldı. 
 
ND’den gölge savunma bakanı Vassilis Kikilias ise olay hakkında ayrıntılı bilgi verilmemesi gerekçesiyle Savunma Bakanlığı’nı eleştirdi.


Ετικέτες: Türkiye, Yunanistan