Yemeğini dışarıda yiyen erkekler bu habere dikkat! Kısır olabilirsiniz

Yemeğini dışarıda yiyen erkekler bu habere dikkat! Kısır olabilirsiniz

  • Yemeğini dışarıda yiyen erkekler bu habere dikkat! Kısır olabilirsiniz

Dışarıda yemek yiyen erkeklere kritik bir uyarı geldi. Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, “Dışarıda yemek, erkeklerde kısırlık yapabilir” dedi.
 
Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, Sözcü’ye şunları anlattı:
 
“Sık sık dışarıda yemek yiyen kişiler, evde yiyenlere göre, yüzde 35 daha fazla toksik kimyasallara maruz kalıyor. Phthalates adı verilen bu kimyasallar, plastik yapımında kullanılıyor; plastiğin güçlü ve fleksibl olmasını sağlıyorlar.


Plastik, restaurant endüstrisinde önemli bir materyal. Özellikle de fast food restoranlarda. Eğer plastik bükülebiliyor ve gerilebiliyorsa içerdiği materyel ‘plasticizer’ adını alıyor. Madde sıcaksa plastikten kolayca salgılanıyor ve çok uzun süre depolanabiliyor. Bu maddeler gıda yoluyla insan vücuduna sızabiliyorlar.
 
 
Hamburger ve sıcak sandviçler daha fazla toksin içeriyor
 
Özellikle dışarıda sıcak servis edilen gıdalar yemeyi seviyoruz ve ne yazık ki sıcak, phthalate’leri serbest bırakıyor. Ambalajdan dışarı bir kez salınırsa bu maddeleri solunum, temas veya yiyerek alıyoruz.
 
Özellikle hamburger ve sıcak sandviçler, diğer gıdalara göre daha fazla toksin içeriyorlar. Bu toksinler, gebeler ve gelişme çağındaki çocuklar açısından daha tehlikeli. Bu maddeler çocuklarda nörolojik gelişimi etkiliyor ve eğitim başarısını düşürüyor. Erkek çocuklarda gelişimi bozuyor ve hormonal problemlere sebep oluyor. Phthalates, özellikle kısırlık ve de erkek çocuklarında cinsel gelişimle yakın ilişkiye sahip. Bunda dolayı bu kimyasallara ‘cinsiyete özgü’ kimyasallar deniyor.
 
Sağlık ve beslenme açısından kötü olduğunu bilmemize rağmen dışarda yemek yemeyi seviyoruz ama bunu bir kez daha düşünelim.”


Ετικέτες: Sağlık