Türkiye sınırına 7 bin asker

Türkiye sınırına 7 bin asker

  • Türkiye sınırına 7 bin asker

Savunma Bakanı Panos Kammenos, Türkiye’de tutuklu 2 Yunan asker için “Onları gidip alırız” dedi. Türkiye’yi “Bizi provoke etmeye devam eden düşman” olarak niteleyen Kammenos, adalara ve Türkiye sınır bölgesine 7 bin asker gönderildiğini söyledi.
 
Ülkemiz Yunanistan ile Türkiye ilişkilerinde gerilim tırmanıyor. Savunma Bakanı Panos Kammenos Türkiye’yi “Bizi provoke etmeye devam eden düşman” olarak niteledi. Dışişleri Bakan Yardımcısı Yorgos Katrougalos ise Yunanistan’daki 8 firari askere sığınma hakkı verilmemesi gerektiğini söyledi. Öte yandan Atina’daki Türk Başkonsolosluğu boyalı saldırıya uğradı.
 
 
“Birlik olacağız”


Kammenos, adalara ve Türkiye sınır bölgesine 7 bin asker gönderdiklerini belirterek, “Cesaretleri varsa bir karış toprağımıza göz diksinler. Yunanlar birlik olup onları ezecektir” dedi. Yunanların uyanık olması gerektiğini söyleyen Kammenos, “Onların tehdit ve provokasyonları bizi dize getirmeyecek. Aksine güçlendirecek” ifadesini kullandı. Kammanos, Türkiye’de tutuklu bulunan iki Yunan askeri için de “Onları gidip alırız, özgürlüklerine kavuştururuz, vatana geri getireceğiz” ifadelerini kullandı.Katrougalos: “8 askere sığınma hakkı verilmemeli”
 
Bir diğer açıklama ise Dışişleri Bakanı Yardımcısı Yorgos Katrouglos’tan geldi. Bakan Yardımcısı, Yunanistan’a firar eden 8 askere darbeci oldukları için sığınma hakkı verilmemesi gerektiğini söyledi. Bunun Cenevre Sözleşmesi’ne aykırı olacağını belirtti.


Ετικέτες: Türkiye, Yunanistan, Katrougalos, Kammenos