NASA’dan korkutan açıklama: Dünyanın sonunu getirebilir

NASA’dan korkutan açıklama: Dünyanın sonunu getirebilir

  • NASA’dan korkutan açıklama: Dünyanın sonunu getirebilir

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) Empire State binasından daha büyük olan ‘Bennu’ ismine sahip bir asteroidin Dünya’ya çarpma riskinin olduğunu duyurdu.
 
NASA’nın son dönemlerde yürüttüğü çalışmaya göre, 2135 yılında gerçekleşecek ve ‘yok edici’ olabilecek riskle ilgili acil önlem planları yapılması gerektiğinin altı çizildi. Tüm insanlığı ilgilendiren bu açıklama ile birlikte göktaşının Dünya’ya çarpmasının kesinleşmesi durumunda ne yapılacağı tartışmaları başladı.
 
 
2 plan var
 
Bennu olarak adlandırılan 500 metrelik gök cisminin çarpması ile yeryüzündeki yaşam yok olabilir. Bu zamana kadar çıkan ve bilimkurgu filmlerine de konu olan ‘Bir göktaşı Dünya’yı yok edecek’ haberlerini titizlikle yalanlayan NASA’nın Bennu’yla ilgili bazı planları var.
 
Bunlardan ilkine göre, 8.8 ton ağırlığında inşa edilecek bir uzay aracı göktaşına çarptırılacak ve bu şekilde astreoidin yönü değiştirilecek. Diğer plan ise Bennu’nun üzerine yollanacak bir uzay aracına yüklenecek güçlü bir nükleer bomba ile kontrollü bir patlama.
 
Her iki seçenek de içerisinde büyük riskler barındırıyor. Bilim insanları, Mayıs ayında Japonya’da gerçekleştirilecek bir zirveye kadar çalışmaya devam edip düzenlenecek konferansta planlarını açıklayacaklar.


Ετικέτες: NASA, Bennu