İngiltere’de nefret değil, Müslümanlarla dayanışma kazandı

İngiltere’de nefret değil, Müslümanlarla dayanışma kazandı

  • İngiltere’de nefret değil, Müslümanlarla dayanışma kazandı

İngiltere’de 3 Nisan’ı “Bir Müslümanı cezalandır” günü ilan etmeyi hedefleyen ırkçı girişim engellendi.
 
Geçen ay İngiltere’nin çeşitli kentlerindeki adreslere gönderilen “Bir Müslümanı cezalandır” başlıklı mektupta, 3 Nisan’da “beyaz çoğunluk”, “bir Müslümana zarar vermeye” çağrılıyordu.
 
Müslümanlara verilecek zararların puanlandırıldığı bir listenin de yer aldığı mektupta, 10 ile 500 puan arasında “ödül” verilen saldırı seçenekleri arasında bir Müslüman kadının başörtüsünü açmak, dövmek, asit atmak ve herhangi bir silahla öldürmek de sıralanıyordu. Mektup, Bradford, Leicester, Londra, Cardiff ve Sheffield kentlerinde muhtelif adreslere gönderilmişti.
 
3 Nisan günü ise ırkçılık karşıtları bu nefret dolu provokasyona geçit vermedi. Irkçılığa Karşı Ayağa Kalk (Stand Up to Racism) adlı sivil toplum hareketi, başkent Londra başta olmak üzere Cambridge, Edinburgh, Manchester, Birmingham, Sheffield, Devon, Oxford, Norwich, Leicester ve Newcastle kentlerinde etkinlikler düzenledi.
 
Birleşik Krallık Yurttaşları inisiyatifi ise Newcastle’da 100 kişiyle bir caminin etrafında insan zinciri oluşturarak olası saldırılara karşı güvenlik sağladı.


Ετικέτες: İngiltere, Irkçılık, Müslümanlar, Dayanışma