Fransa’daki grev üniversitelere sıçradı

Fransa’daki grev üniversitelere sıçradı

  • Fransa’daki grev üniversitelere sıçradı

Fransa’da demiryolu çalışanlarının dün başlattığı genel grev üniversitelere de sıçradı. Greve destek veren öğrenciler, 60’dan fazla kampüste eğitimi engelleme eylemi başlattı.
 
Fransa Demiryolları İdaresi (SNCF) tarafından yapılan açıklamada, çalışanların yüzde 29.7’sinin ve makinistlerin yüzde 74’ünün greve katıldığı bildirdi.
 
SNCF, dün başlayan greve katılım yüzdesinin 4 puan düştüğü bilgisini verirken, gün boyunca 7 yüksek hızlı tren (TGV) ve 5 bölgeler arası trende birer sefer yapılabildiğini kaydetti.
 
Grev nedeniyle ülkede ulaşımın büyük oranda aksadığı belirtilirken, onbinlerce çalışanın işine gidemediği ve bazı şirketlerin çalışma saatlerinde değişikliğe gittikleri öğrenildi.
 
Başkent Paris’te araç kuyrukları oluşurken, grev nedeniyle şehirlerarası ve uluslararası hatlarda seferlerin önemli oranda aksadığı kaydedildi.
 
Grevin ikinci gününde öğrencilerden de destek geldi. Hükümetin şubat ayında kanunlaştırdığı eğitim ve üniversiteye giriş reformunu protesto eden bazı öğrenciler, hem greve destek hem de eğitim reformunu protesto amacıyla kampüslerde eylemlerini artırdı.
 
Liberation gazetesi, ülke çapında 21 üniversiteye bağlı 60’dan fazla kampüste üniversite binalarının öğrenciler tarafından işgal edildiğini duyurdu.
 
Gazete, onbinlerce öğrencinin eylemlere destek verdiğini, çok sayıda fakültede derslerin yapılamadığını yazdı. Paris’teki Sorbonne Üniversitesinin bazı bölümlerinin protesto ve şiddet olayları nedeniyle eğitime ara verdiği açıklandı.
 
Fransa yönetiminin demiryollarında reforma gitme kararına tepki gösteren ülkenin en büyük 4 sendikası, 3 Nisan’dan itibaren 28 Haziran’a kadar sürecek genel grev kararı alındığını açıklamıştı.


Ετικέτες: Fransa, Grev, SNCF