Kammenos’a tepkiler büyüyor

Kammenos’a tepkiler büyüyor

  • Kammenos’a tepkiler büyüyor

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “deli” diyen ve iki Yunan askerinin kaçırıldığına inandığını ve 15 yıl rehin tutulabileceklerini söyleyen Savunma Bakanı Panos Kammenos’a kendi partisi dahil siyasilerden yoğun tepki geldi.
 
Ana muhalefet partisi ND yazılı açıklama yaparak, “Geçirdiği cinneti yorumlamaya bile gerek yoktur. Kammenos, Savunma Bakanlığı gibi önemli bir bakanlığa layık değildir” dedi.
Bazı partiler Kammenos’un bu çıkışlarına karşı hükümeti tavır almaya çağırırken, bazıları ifadeleri “isabetsiz” ve de “abartılı” olarak niteledi.
 
Değişim Hareketi/PASOK lideri Fofi Genimmata “Kammenos’un bu çıkışlarına karşı Yunan Başbakan Aleksis Çipras’ın ciddi bir tavır alması şarttır” yorumunda bulunurken, Potami partisi lideri Stavros Theodorakis ise “Kammenos’un bu çıkışları, ulusal çıkarlarımıza hizmet etmediği gibi zarar vermektedir” dedi. Theodorakis ayrıca, Kammenos’u Türkiye ile yaşanan gerginlik ortamında yeni sorunlar yaratarak, ülkeye zarar vermekle suçladı.
 
Diğer yandan ANEL üyeleri de parti liderlerini eleştirdiler. ANEL milletvekili ve aynı zamanda Panos Kammenos’un kuzeni Dimitris Kammenos da, savunma bakanının bu çıkışlarını abartılı olarak niteledi.
 
Savunma Bakan Yardımcısı Fotis Kuvelis ise, Kammenos’un Türkiye’de tutuklu bulunan iki Yunan askerinin “rehin alındıkları” yolundaki ifadelerinin isabetsiz olduğu yorumunu yaptı.
 
 
Türk Dişişleri: “Esefle karşılıyoruz”
 
Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada ise, Kammenos’un ifadelerinin, Yunan makamlarının Türkiye’ye karşı seviyesi giderek düşen bir üslup kullanmaya başladığını ortaya koyduğuna dikkat çekildi.


Açıklamada, “Yunanistan’ın işine geldiği zaman hukuk devleti ilkesini öne çıkardığı, işine gelmediği zaman ise bu ilkeyi rahatlıkla yok sayarak uluslararası mahkemelerce aleyhinde alınan kararları uygulamadığı da yakın tarihimizden bilinmektedir. Devlet ciddiyetiyle bağdaşmayan bu ifadeleri esefle karşılıyoruz” değerlendirmesine yer verildi. 


Ετικέτες: Türkiye, Yunanistan, Recep Tayyip Erdoğan, Panos Kammenos