Başbakanlık Ofisi’nden Erdoğan’a sert yanıt

Başbakanlık Ofisi’nden Erdoğan’a sert yanıt

  • Başbakanlık Ofisi’nden Erdoğan’a sert yanıt

Edirne’de tutuklu bulunan 2 Yunan askeri ile 15 Temmuz sonrası Yunanistan’a kaçan 8 Türk askeri konusunu bağdaştıran Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın açıklamalarına, Başbakanlık Ofisi’nden sert yanıt geldi.
 
Başbakanlık Ofisi “Sayın Erdoğan birbiriyle tamamen farklı iki olayı bir tutarak bugün için anlaşılması güç, kışkırtıcı saldırılar içeren, kaygan bir yola devam etmeyi tercih etmektedir” yorumunda bulundu.
 
“Kendisine Yunanistan’ın hukuk devleti olduğunu, adaletin kararlarıyla ilgili vaatte bulunacak bir Sultana değil, Yunan adelet sürecini bilen ve buna saygı gösteren bir Başbakana sahip olduğunu açık ve net bir şekilde bildiririz” denilen açıklamada, Edirne’de tutuklu iki Yunan askeriyle olarak ise “Eğer Sayın Erdoğan adil bir şekilde yönetilen bir devletin lideri olmak istiyorsa, tek yaptıkları şey kaçak geçişleri inceledikleri sırada Türk topraklarına birkaç metre geçmek olan iki Yunan askerini Türkiye’nin neden hâlâ cezaevinde tuttuğunu izah etmeli. Geçmişte benzer vakaları her iki tarafın da anlaşma ve aynı askerî ittifakın üyesi olan iki komşu ülkenin iyi niyeti çerçevesinde çözdüğünü (sayın Erdoğan) çok iyi biliyor” ifadelerine yer verildi.


Ετικέτες: Türkiye, Yunanistan, Askerler