İlhan Ahmet: Türkiye Batı Trakya’daki belirli imam ve önde gelenlere yılda 4-5 milyon euro “maaş” ödüyor

İlhan Ahmet: Türkiye Batı Trakya’daki belirli imam ve önde gelenlere yılda 4-5 milyon euro “maaş” ödüyor

  • İlhan Ahmet: Türkiye Batı Trakya’daki belirli imam ve önde gelenlere yılda 4-5 milyon euro “maaş” ödüyor

Wikileaks sitesinde yayınlanan bir belge, Batı Trakya toplumunda şok etkisi yarattı.

 

“Potami” partisinden seçilen fakat sonrasında bu partiden ayrılıp Demokratik İttifak-PASOK partisine geçen milletvekili İlhan Ahmet, söz konusu belgeye göre, Amerikalı diplomatlara bilgi veriyor görünüyor.

 

Ahmet’in, diğerlerinin yanında, komşu ülke Türkiye’nin Batı Trakya’daki belirli imam ve önde gelenlere yılda 4 ila 5 milyon euro arasında maaş ödediğini iddia ettiği söyleniyor.

 

Her ne kadar Wikileaks belgelerinin doğruluğu konusunda ABD devleti ve gizli servislerinin itirazı varsa da, bizler, belgenin sözkonusu kısmını Türkçe’ye çevrilmiş olarak sizlerle paylaşıyoruz:

 

8. (C) Bölgeden olan ve Yunanistan’ın tek Müslüman milletvekili olan İlhan Ahmet’e göre, Ankara, Batı Trakya’da büyük etki kurmuş durumda. Kendisi bizlere Türkiye’nin bölge Müslümanlarının tamamına, her ne kadar bu azınlığın önemli bir kısmı –Pomaklar ve Romanlar– kesinlikle Türk etnik kökenli değilse de, Türk etiketi koyduğunu söylüyor. Bazı Pomak ve Romanlar kendilerini bu akımı takip etmekle yükümlü hissediyorlar, Müslümanların birliğini korumak ve Türkiye’den maddî kazanç sağlamak adına (Kaynak A, bir Pomak köyünde Pomakça kitap dağıtılması sonrasında oluşan ihtilaftan bahsediyor).

9. (C) Hatta, Ahmet, Gümülcine’deki Türk Başkonsolos Ümit Yardım’ın büyük etkisi olduğunu, Batı Trakya’da imamlara ve toplum önde gelenlerine yılda 4 ila 5 milyon euro arasında “maaş” ödediğini söylüyor. Radikal olarak tanımlanan Yardım, 2005 Aralık ayında bölgedeki “ağır insan hakları ihlalleri”nden şikâyet etmiş, AB kriterlerine uyum halinde olduğu “varsayılan” bir ülkede bu durumun kabul edilmemesi gerektiğini söylemişti. Ahmet, Başkonsolos’un (ve Türkiye’nin) bölgedeki rolü konusunda eleştirel yaklaşıyor, Müslüman azınlığın en önemli sorunu olan ekonomik kalkınma eksikliği sorununa yeterince odaklanmadıklarına inanıyor.

Sonra?


Ετικέτες: Batı Trakya, İlhan Ahmet, PASOK, Potami, Rodop, Wikileaks, Türkiye, Ümit Yardım