Savunma Bakanı Panayotopulos, Erdoğan’a “Osmanlı’yı canlandırmaya çalışan kişi” dedi

Savunma Bakanı Panayotopulos, Erdoğan’a “Osmanlı’yı canlandırmaya çalışan kişi” dedi

  • Savunma Bakanı Panayotopulos, Erdoğan’a “Osmanlı’yı canlandırmaya çalışan kişi” dedi

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panayotopulos, Doğu Akdeniz’de ‘gerilimi artıracağı’ öngörülen EastMed doğal gaz boru hattı anlaşmasıyla ilgili Open TV’ye açıklamalarda bulundu.
 
Panayotopulos yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı “Osmanlı İmparatorluğu’nu yeniden canlandırmaya çalışan kişi” olarak tanımladı ve “Ankara’nın EastMed anlaşmasına yönelik olası tepkisinden korkmadıklarını ve hazırlıklı olduklarını” söyledi.
 
Yunanistan, İsrail ve Kıbrıs tarafından imzalanan anlaşmanın, Akdeniz’de hidrokarbon üretimi ve dağıtımında iş birliğinin somut bir kanıtı olduğunu söyleyen Bakan, Türkiye’nin ‘olası’ tepkisiyle ilgili soruya ise “Korkmuyoruz” yanıtını verdi.
 
İsrail gazının Avrupa’ya taşınmasını öngören anlaşmanın, enerji sektöründe bölgesel düzeyde işbirliğini arttıracağını dile getiren Savunma Bakanı, “Asıl prensibimiz, kimsenin egemenlik haklarımızı tehdit edemeyeceğidir” şeklinde konuştu.
 
Bakan, açıklamasının devamında, “'Erdoğan bana eski Osmanlı’yı canlandırmaya çalışan birini hatırlatıyor. Fakat kendini Türkiye’nin yayılmacılığına itiraz eden ülkelerin duvarına toslamış buluyor” dedi.


Ετικέτες: Yunanistan, Türkiye, Recep Tayyip Erdoğan, Nikos Panayotopulos