Yunanistan, İsrail ve Kıbrıs liderleri EastMed boru hattı projesini imzaladı

Yunanistan, İsrail ve Kıbrıs liderleri EastMed boru hattı projesini imzaladı

  • Yunanistan, İsrail ve Kıbrıs liderleri EastMed boru hattı projesini imzaladı

Başkent Atina’da Yunanistan, Kıbrıs ve İsrail arasında Eastmed (Doğu Akdeniz doğal gaz boru hattı) projesinin inşası için anlaşma imzalandı.
 
EastMed boru hattıyla ilgili anlaşmanın imza töreninde Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve Kıbrıs lideri Nikos Anastasiadis hazır bulundu. Görüşmelerin ardından proje, Yunanistan Enerji Bakanı Kostis Hacidakis, Kıbrıs Enerji Bakanı Yorgos Lakkotrypis ve İsrail Enerji Bakanı Yuval Steiniz tarafından imzaladı.
 
 
“Proje tehdit değil”
 
ABD ve AB’nin de destek verdiği ifade edilen projenin imza törenin ardından liderler kısa birer açıklama yaptı. Miçotakis, projenin bölgedeki barış ve istikrara katkıda bulunacağını söyledi. ABD’nin projeye destek verdiğini ifade eden Miçotakis, EastMed boru hattının inşasının Avrupa enerji güvenliğini güçlendireceğini, projenin bir tehdit olmadığını kaydetti.
 
Netanyahu da, EastMed projesinin Doğu Akdeniz’de istikrarı artırdığını ileri sürdü. Bugünün hatırlanacağını söyleyen Netanyahu, projenin üçüncü bir taraf için tehdit olmadığını, İsrail için tarihi bir gün olduğunu söyledi.
 
Nikos Anastasiadis ise, “Bölgedeki gelişmeler son derece önemli. Bugün tarihi bir gün. Geliştirdiğimiz ortaklıklar herhangi bir üçüncü ülkeye yönelik değil. Doğu Akdeniz Bölgesi’nde barış ve güvenlik ortak arayışını güçlendiriyor” dedi.
 
 
“İşbirliğine açığız”
 
Yunanistan Enerji Bakanı Kostis Hacidakis ise imzaladıkları projenin hiçbir ülkeye karşı olmadığını söyledi. Doğu Akdeniz’e kıyısı olan tüm ülkelerle işbirliğine açık olduklarını kaydeden Hacidakis, “Bu projenin hayata geçirilmesi için açılan yol, gül yapraklarıyla serpili olmayacak, çeşitli zorlukları olacak. Ancak sabırla, ısrarla bunun üstesinden geleceğiz” diye konuştu.
 
 
Yılda 12 milyar metre küp gaz taşınması planlanıyor
 
Projeye göre Doğu Akdeniz’de çıkarılacak doğalgaz önce Kıbrıs, ardından Girit’e gidecek. Oradan da Yunanistan’ın Mora Yarımadası’na geçecek boru hattı, en son İtalya’da son bulacak. Uzmanlar tarafından 6 ile 15 milyar dolara mal olacağı tahmin edilen EastMed boru hattının yılda 12 milyar metre küp gaz taşıması planlanıyor.
 
 
Türk Dışişleri tepki gösterdi
 
Öte yandan Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, “EastMed Doğalgaz Boru Hattı Projesi’ne ilişkin anlaşmanın imzalanması, bölgede ülkemizi ve KKTC’yi dışlamaya çalışan beyhude adımların yeni bir örneğidir” dedi.
 
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy’un EastMed Projesi’ne ilişkin anlaşmanın imzalanması hakkındaki soru üzerine, “EastMed Doğalgaz Boru Hattı Projesi’ne ilişkin anlaşmanın imzalanması, bölgede ülkemizi ve KKTC’yi dışlamaya çalışan beyhude adımların yeni bir örneğidir. Doğu Akdeniz’de en uzun kıyı şeridine sahip olan Türkiye’yi ve Kıbrıs Adası’nın doğal kaynakları üzerinde eşit haklara sahip olan Kıbrıs Türklerini yok sayan hiçbir proje başarılı olamayacaktır. Bu hususu bir kez daha uluslararası toplumun dikkatine getiriyoruz” dedi.
 
Aksoy, “Doğu Akdeniz’de bulunan doğal kaynakların değerlendirilmesinde ve ülkemiz dahil Avrupa’daki tüketim pazarlarına iletilmesinde en ekonomik ve güvenli güzergah Türkiye’dir. Buna rağmen hem bize hem Kıbrıs Türklerine işbirliği kapılarının kapatılması, aslında bazı ülkelerin işbirliği yerine kısır siyasi hesaplar peşinde koştuğunun açık göstergesidir. Bu tür kirli hesapların geçmişte olduğu gibi gelecekte de tutmayacağını proje sahiplerine hatırlatırız” ifadelerini kullandı.


Ετικέτες: Yunanistan, Türkiye, Kıbrıs, İsrail, EastMed, Akdeniz