Atina’dan Türkiye’ye karşı F-35 hamlesi

Atina’dan Türkiye’ye karşı F-35 hamlesi

  • Atina’dan Türkiye’ye karşı F-35 hamlesi

Başbakan Miçotakis’in ABD ziyaretinde F-35 üretim sürecine dahil edilmeyi talep edeceği iddia edildi
 
Basına yansıyan habere göre Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis önümüzdeki hafta yapacağı ABD ziyaretinde Başkan Donald Trump’tan F-35 tipi savaş uçağı almayı ve uçağın üretim sürecine dahil olmayı talep edecek.
 
Tiken’in Ta Nea’dan aktardığına göre, Miçotakis, “Eğer maddi imkanlar izin verirse F-35 satın almayı ciddi olarak düşünebiliriz çünkü bunlar piyasadaki en güncel ve modern araçlar” dedi.
 
7 Ocak’ta Washington’a giderek ABD Başkanı Donald Trump ile bir araya gelmesi beklenen Miçotakis’in bu ziyarete sayılı günler kala Türkiye’den boşalan F-35 üretim sürecine dahil olmak istediğini sık sık dillendirmeye başladı. Son 24 saat içerisinde F-35 savaş uçağının üretim sürecine dahil olmak istediğini söyleyen Miçotakis’in çantasında ise iki plan bulunuyor.
 
Miçotakis’in ABD-Yunanistan ilişkisini kuvvetlendirmek için F-35’leri kullanacağı belirtildi. Yunanistan bütçesini sarsmadan F-35 sürecine dahil olmak isteyen Miçotakis’in Washington’da iki senaryo üzerinden hareket edeceği belirtildi.
 
Ulusal basınına göre birinci senaryoda Miçotakis, F-35 üretim sürecinde Türkiye’nin çıkarılması sonrasında oluşan boşluğu Yunanistan’ın doldurmasını önerecek. Yunanistan’ın F-35 üretim sürecine dahil olması sonrasında Atina’nın modern savaş uçaklarını satın alması gündeme gelecek.
 
İkinci senaryoda ise Yunanistan’ın ilk aşamada az miktarda F-35 savaş uçağı satın alması gündemde. Böyle bir durumda Yunanistan mevcut F-16’ların güncellemesini azaltarak geri kalan parası ile F-35’leri satın alacak. Bunu da F-35 üretim sürecine dahil olarak yapacak Yunanistan’ın başbakanı Miçotakis’in bu görüşlerini gelecek hafta ABD Başkanı Donald Trump, Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya sunması bekleniyor.


Ετικέτες: Yunanistan, Türkiye, ABD, Kiryakos Miçotakis, Donald Trump, F-35