Almanya’dan Katar resti: Dünya Kupası’na katılmayabilir

Almanya’dan Katar resti: Dünya Kupası’na katılmayabilir

  • Almanya’dan Katar resti: Dünya Kupası’na katılmayabilir

Kadın hakları konusunda kötü sabıkaya sahip olan Katara Almanya’dan kötü haber geldi. Almanya, Katarda yapılacak Dünya Kupasına katılmayabilir.
 
Almanya Futbol Federasyonu’nun yeni başkanı Fritz Keller ilk olarak dünyada büyük ses getirecek karara imza atıyor.
 
Kadın hakları konusunda spor alanında en büyük adımlardan birini atmaya hazırlanan Almanya, Fritz Keller’in açıklamasının ardından Dünya Kupası’na katılmayabilir.
 
Fritz Keller, Almanya’nın Die Welt dergisine yaptığı açıklamada “Almanya Futbol Federasyonu olarak, kadın haklarına saygı duymayan ülkelerde gerçekleştirilecek turnuvalara milli takımlarımızı göndermeyeceğiz. Kadın haklarına saygı duymayan ülkelerde futbol oynamayacağız” sözleri ile kararını duyurdu.
 
Sözcünün aktardığı habere göre kadın haklarının tartışmaya kapalı bir konu olduğunu belirten Fritz Keller “Federasyon olarak birçok problemi tartışarak çözmek zorundayız. Her kesimi memnun edecek bir çözüm bulmalıyız. Ancak bizim için pazarlık yapmaya açık olmayan değerler de var. Örneğin kadın hakları” diyerek kararında ne kadar ciddi olduğunun altını çizdi.
 
Bu durum, Katar’ın 2022 yılına kadar kadın hakları konusunda adım atmaması durumunda, Almanya’nın Dünya Kupası’nda yer almayacağı anlamına geliyor. Katar’da eşi izin vermeyen kadın çalışamıyor ve erkeğin birden fazla eşinin olması (çok eşlilik) yasal.
 
Eğer Katar, kadın hakları konusunda 2022 yılına kadar somut bir adım atmazsa, müzesinde dört dünya şampiyonluğu bulunan Almanya, Katar’daki turnuvaya gitmeyecek.


Ετικέτες: Futbol, Dünya Kupası, Almanya, Katar, Kadın Hakları, Fritz Keller