Yunanistan’da antimilitaristler yargılanıyor

Yunanistan’da antimilitaristler yargılanıyor

  • Yunanistan’da antimilitaristler yargılanıyor

Nikos Haralambopulos’un sanık sandalyesinde oturacağı dava 21 Kasım’da Dedeağaç’ta görüşülecek
 
Yunanistan’da antimilitarist hareketin bir kolları olan Özgür Askerler Ağı “Spartaküs” ve Askerlerle Dayanışma Kurulu, blog’larında askerler tarafından kendilerine gönderilen şikâyetleri yayınladıkları için yargı karşısına çıkacaklar.
 
21 Kasım günü Dedeağaç adliyesinde görüşülecek olan davaya katılımın yoğun olması bekleniyor.
 
Öte yandan, antimilitaristlerce Tiken’e de gönderilen bildiri şöyle:
 
«BİLDİRİ
 
Ordunun içinde ve dışında harekete mahkumiyete hayır
 
Özgür Askerler Ağı “Spartaküs” ve Askerlerle Dayanışma Kurulu’na açılan yeni soruşturmayla, askerlerle dayanışma hareketi bir kez daha zedelenmek isteniyor. Orduda aktif görev halindeki bir subay, Dedeağaç’ta bir birliğin eski kumandanı, “sürekli iftira-hakaret” suçlamasıyla bu iki harekete dava açtı. Gerekçesi, Özgür Askerler Ağı “Spartaküs” ve Askerlerle Dayanışma Kurulu’nun blogunda yayınlanan, kendisinin faaliyetleri hakkındaki şikayetler. Yaşadıkları şartları kamuoyuna duyurmak için Askerlerle Dayanışma Ağı’na gönderilen bu şikayetler, biri 2014 yazı biri ise 2018 baharında olmak üzere, farklı kişiler tarafınfan gönderilmiş olup, gönderen kişiler birbirlerini tanımamakta ve aralarında herhangi bir bağ olmamaktadır. Söz konusu subay, 2014 yılındaki kınamalar vesilesiyle Askeri Mahkeme’den geçmiş; iddia edilen olayların gerçekleşmediği sebebiyle değil de, şikayette bulunanlara zarar vermek istediği konusunda kuşkular bulunduğu gerekçesiyle beraat etmiştir.
 
Bugün, Askerlerle Dayanışma Kurulu’nun blogunun yöneticilerine dava açılmakta ve günah keçisi olarak, askerlerin ve ailelerin şikayetlerini bildirmeleri için formalite icabı verilen telefon numarasının sahibi olarak, Nikos Haralambopulos seçilmekte. Elbette blog’un bireysel sorumlularının olmaması ve yayınların sadece Kurul toplantılarında alınan kararlarla yapıldığı onları ilgilendirmiyor; ne de üniformalı asker-sivil’lerin hakkını korumak için tarihi sorumluluğu olan yüzlerce kadın ve erkek mücadelecinin içinde yer aldığı Askerlerle Dayanışma Ağı’nın, savaş karşıtı hareketin ve ordu içinde ve dışındaki hareketin tarihi bir örgütü olduğu ilgilendiriyor. İstedikleri, bireysel olarak edebildiklerince çok hareket üyesini linç ederek hareketin faaliyetlerini susturmak.
 
Yunan Ordusu’nun bir subayı, hiyerarşinin sessiz kalması ve çeşitli mekanizmaların desteğiyle, 2010 yılında N. Argiriu hakkında soruşturmayla başlayan ve bugüne değin devam eden sürekli hukuki rahatsız etmeler, üstü kapalı tehditler ve soruşturmalarla “Spartaküs” aleyhine açılan kovuşturmalar serisini yeniden harekete geçiriyor. Bunun da sebebi, Özgür Askerler Ağı “Spartaküs”ün ve Askerlerle Dayanışma Kurulu’nun askerlerin sorunlarını dile getirmek ve ordu içinde ve dışında bir hareket oluşturmak çabasıyla ordu içerisinde yaşanan olaylarla ilgili bir dizi şikayeti/kınamayı yayınlamasıdır. Yıllardır militarizme, milliyetçiliğe ve savaşa karşı bir savaş karşıtı hareket oluşmalasına sağladıkları katkıdır. Kitle hareketi, gençlik ve askerler arasındaki öncü girişimleri herkesçe bilinmektedir. Bir yığın asker, Askerlerle Dayanışma Kurulu vasıtasıyla yayınladıkları mektuplarla savaşlara karşı tavırlarını açıklamışlardır. Askerlerin haklarının korunması, yaşamlarının toplu olarak daha iyi olması, halka diz çöktüren askeri mühimmat harcamalarına karşı tavırları, NATO’dan çıkma ve ABD üslerinin kapatılması konusunda sabit olarak tavır almışlardır.
 
Özellikle savaş bulutlarının bölgemizde yeniden çoğalmaya başladığı ve hükümetin ve sistemin askerleri büyük çıkarların oyunları için uysal, insiyatifsiz araçlar olarak istediği bir dönemde, “Spartaküs” ve Askerlerle Dayanışma Kurulu gibi seslerin susturulması gerektiği açıktır. Ordu içinde ve dışında hareketi, özellikle hiç olmadığı kadar mühim olan bu dönemde, kuşatma altına almayı amaçlıyorlar.
 
Özgür Askerler Ağı “Spartaküs” ve Askerlerle Dayanışma Kurulu aleyhine açılan davanın durdurulmasını istiyoruz.
 
Ordu içinde ve dışındaki hareketten ellerinizi çekin.»


Ετικέτες: Yunanistan, Yargı, Antimilitarizm, Ordu, Nikos Haralambopulos