Eklem ağrıları olanlar, bu tavsiyelere kulak vermeli...

Eklem ağrıları olanlar, bu tavsiyelere kulak vermeli...

  • Eklem ağrıları olanlar, bu tavsiyelere kulak vermeli...

Eklem sağlığınızı korumanın yolları
 
Eklem sağlığımızın yaşam kalitemiz için son derece önemli olduğunu dile getiren Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. M. Yavuz Çırpıcı; “Bütün gün hareket eden bir organizmayız. Hayatın normal akışında yürüyor, merdiven inip çıkıyor, üst raflardan bir şeyler alıp koyuyoruz. Bu süreçte sırasıyla en çok diz, ayak bileği, kalça, el bilek, omuz ve dirsek eklemimiz etkileniyor. Eklemler derken sadece kemik yapıdan bahsetmiyoruz. Aynı zamanda kemiği çevreleyen kas ve yumuşak doku sistemini de göz ardı etmemek gerekir. Kalsiyumdan zengin gıdalar ve yeşil yapraklı sebzelerle beslenirken; kas uzunluğu ve esnekliğini sağlayan egzersizleri de ihmal etmemek gerekiyor. Bu şekilde oluşturulan bir hayat tarzı gelecekte kalça ve ayak bileklerinizin sağlığını korurken sakatlıklarınızın da daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir” diye konuştu.
 
Her şeyde olduğu gibi kas ve eklemlerinizi kullanmada da bir sınırınız olmalıdır. Mutlaka kas ve kemik yapınıza uygun bir spor tercih etmeniz gerekir. Size uygun olmayan hareketleri içeren sporlar gelecekte hiç de karşılaşmak istemeyeceğiniz stres kırığı, kas ve tendon yaralanmaları gibi problemleri beraberinde getirecektir.
 
Vücuttaki kasları en çok çalıştıran Pilates, kas ve eklemlerin esnekliğini artırmak için tercih edilebilecek en güvenli spordur. Yüzme de önemlidir; ancak yer çekimine karşı yapılan bir spor olmadığı için osteoporoz gibi sağlık problemlerinin tedavisinde herhangi bir etkisi yoktur. Özellikle yaş ilerledikçe vücudun su tutma oranı ve bununla birlikte esnekliği azalmaya başlar.
 
Eklem sağlığınızı, esnekliğinizi ve kas yapınızı korumak için düzenli egzersiz çok önemlidir. Egzersiz yaparsanız…
* Esnekliğiniz artar.
* Kemik yapınız güçlenir.
* Eklem ve kas ağrılarınız azalır.
* Dengeli hareket etmeyi öğrenirsiniz.
* Gerilim ve stres sizi daha az olumsuz etkiler.
* Kaygı ve depresyon daha az yaşarsınız.
* Sağlıklı kilo verirsiniz.
* Kalp ve damar sağlığınızı korumaya yardımcı olursunuz.
* Kötü huylu kolesterol düzeyinizi düşürürken; iyi huylu kolesterol düzeyinizi yükseltirsiniz.
* Meme kanseri, kolon kanseri, Tip 2 diyabet gibi hastalıkların riskini düşürürsünüz.
* Daha uzun ve sağlıklı bir hayat geçirme şansınız olur.


#


Ετικέτες: Sağlık, Eklem Ağrıları, Spor