Dedeağaç Azınlık Derneği, Müslüman vakıf mallarının satılmasına karşı çıktı

Dedeağaç Azınlık Derneği, Müslüman vakıf mallarının satılmasına karşı çıktı

  • Dedeağaç Azınlık Derneği, Müslüman vakıf mallarının satılmasına karşı çıktı

Dedeağaç’taki (Alexandroupoli) Müslüman vakıf mallarının yönetiminin borçları ve vakıf mallarının satılarak yok edilmesi bölgede tepkilere neden oluyor.
 
Dedeağaç Belediyesi’nde Anadilleri Türkçe – Dinleri Müslüman Olan Vatandaşların Dayanışma ve Kalkınma Spor ve Kültür Derneği Başkanı Yaşar Dağlı, Dedeağaç’taki Vakıflar İdaresi ile ilgili bir açıklama yayınladı.
 
Yaşar Dağlı’nın imzasını taşıyan açıklamada “Kısa bir süre önce Dedeağaç Vakıflar İdaresi başkanlığına atanan yeni başkan, elde edilen bilgilere göre, bir önceki yönetimden büyük bir borç teslim ettiğini beyan etti” ifadelerine yer veriyor ve şöyle devam ediyor:
 
“Bu konuda derin endişelerimizi dile getirir ve Dimetoka Müftü Naibi’nden bu konuyla ciddi şekilde ilgilenmesini talep ederiz. Eğer duyulanların geçerli olması durumunda devletin yetkili birimleri aracılığıyla denetim yapması ve eğer varsa bu borcu oluşturan sorumluları belirlemesi gerekir”.
 
Açıklamanın son bölümünde ise “Dedeağaç Azınlığı, bazılarının geçmişte de olduğu gibi kolay çözüm olarak gördüğü vakıf mallarının satılmasına şiddetle karşıdır ve sorunların her türlü çözümünü desteklemeye hazırdır” denildi.
 
İşte açıklamanın Yunanca tam metni:
 
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ 
 
ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΣΩΜΑΤΕΙΟ <<ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ – ΑΝΑΠΤΥΞΗ>> ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΩΝ ΣΤΟ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑ ΜΕ ΜΗΤΡΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΑ ΤΟΥΡΚΙΚΑ ΣΤΟ ΔΗΜΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ
 
Ο νέος πρόεδρος της Διαχειριστικής Επιτροπής Μουσουλμανικής Περιουσίας Αλεξανδρούπολης, ο οποίος διορίστηκε πριν λίγους μήνες στη θέση αυτή, σύμφωνα με πληροφορίες δήλωσε πως παρέλαβε ένα μεγάλο χρέος από τη προηγούμενη διοίκηση.
 
Εκφράζουμε τις βαθύτατες ανησυχίες μας και ζητάμε από τον Τοποτηρητή της Μουφτείας Διδυμοτείχου να ασχοληθεί σοβαρά με το θέμα. Σε περίπτωση που ισχύουν όσα ακούγονται θα πρέπει η πολιτεία με τις αρμόδιες υπηρεσίες να ασκήσουν ελέγχους και να αποδώσουν ευθύνες εάν και εφόσον υπάρχουν σε φυσικά πρόσωπα που δημιούργησαν αυτό το χρέος.
 
Η Μειονότητα της Αλεξανδρούπολης είναι κάθετα αντίθετη στην πώληση Βακουφικού ακινήτου, την οποία ίσως σκέφτονται κάποιοι σαν εύκολη λύση όπως έγινε και στο παρελθόν, και είναι διαθέσιμη να στηρίξει κάθε προσπάθεια προς επίλυση των προβλημάτων.
 
ΥΓ Αντιμετωπίζουμε τους πάντες με σεβασμό μα ακόμα περισσότερο το ΔΙΚΑΙΟ.
 


Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ


Δαγλή Γιασάρ


Ετικέτες: Dedeağaç Azınlık Derneği, Yaşar Dağlı, Vakıflar, Dedeağaç, Batı Trakya, Azınlık