Sigara yasağına tepkiler: İçilen ve içilmeyen bölümler ayrılsın

Sigara yasağına tepkiler: İçilen ve içilmeyen bölümler ayrılsın

  • Sigara yasağına tepkiler: İçilen ve içilmeyen bölümler ayrılsın

Yunanistan’da Meclis çoğunluğuyla kabul edilen sigara yasağı yasasının kabul edilmesiyle birlikte ilk tepkiler de gelmeye başladı.
 
Yaklaşık 35 bin üyesi bulunan Yunanistan Tüketiciler, Kafe ve Eğlence Mekanı Sahipleri Birliği (PASKEDİ) ise, yasanın kısmi olarak uygulanması için Danıştay’a başvurmayı planlıyor.
 
Atina Haber Ajansı’na konuşan birlik başkanı Niki Konstandinu, kısmi yasak taleplerinin restoranları değil, sadece kafe, bar ve nargile evleri için olduğunu vurguluyor.
 
Tiken’in aktardığına göre, Konstandinu, “Belirli şartları yerine getirmek kaydıyla, bazı bölümlerin kesin yasaktan muaf tutulmasını talep ediyoruz ki, sigara içen müşterilerimiz de hizmetlerimizden faydalanabilsinler. Bundan 10-15 yıl önce işletme açmış olan bizlerin çalışma şartları bu kadar dramatik bir şekilde değişmemeli” diyor.
 
“Sigara içen müşterilerimiz var ki, bunlar bizim mekanımızda sigara içmelerine izin vermiyoruz diye sigarayı bırakmayacaklar, sadece mekanımıza gelmeyi bırakacaklar. İşletme sahipleri ne yapacak? İşletmesini mi kapatacakşar? Olmaz böyle şey” diyen Konstandinu, bu tür işletmelerin müşterilerinin genelde sigara içenler olduğununun altını çiziyor.
 
Öte yandan PASKEDİ, işletmelerde çalışanların girmeyeceği, sigara içenlere özgü, ayrı bir bölüm olmasını talep ediyor.
 
“Sigara içen müşterilerimiz de kaldırımlarda üşümesin, ayrıca kaldırımlar da her türlü tehlikeye açık” diyen Konstandinu, son olarak “Sigaraya karşıyım, ama on binlerce işçi işsiz kalacak, onları ne yapacağız? İşletmeler kapanacak” uyarısında bulunuyor.


Ετικέτες: Yunanistan, Sigara Yasağı