Yunanistan’da da artık ölüler yakılabilecek

Yunanistan’da da artık ölüler yakılabilecek

  • Yunanistan’da da artık ölüler yakılabilecek

Yunanistan’daki önümüzdeki günlerde ölülerin yakılmasını olanak sağlayan ilk krematoryum hizmete açılıyor.
 
Ülkedeki ilk krematoryum başkent Atina’dan yaklaşık 70 km uzaklıktaki Ritsona bölgesinde hizmet sunacak.
 
Azınlıkça’nın haberine göre özel sermayeyle açılan krematoryumun yedi hissedarı bulunuyor. Yunanistan’daki ilk krematoryumun yüzde 30’u ise Yunan Krematoryum Şirketine ait.
 
Yunan Krematoryum Şirketi Müdürü Antonis Alakiotis Atina Haber Ajansı’na verdiği demeçte “Ölü yakma Avrupa, ABD ve Kanada’da Hıristiyanlık dünyasında oldukça yaygın. Yunanistan, krematoryuma sahip olmayan son Avrupa ülkesiydi” diyor.
 
Ritsona’daki krematoryumun açışlını tarihi olarak nitelendiren Alakiotis “Bugüne kadar binlerce aile, ölülerini yakmak için Bulgaristan’a veya komşu ülkelere gitmek zorunda kalıyordu. Bu oldukça masraflı ve duygusal maliyeti de yoğun bir işlemdi. Her yıl yaklaşık 2,5-3 milyon evro’nun bu şekilde yurtdışına gittiğini tahmin ediyoruz” dedi.
 
Bugüne kadar Yunanistan’da ölü yakma sürecini cenaze hizmetleri sunan işletmeler üstleniyordu ve maliyeti 1.500-2.000 euro civarındaydı.
 
Atina Cenaze Hizmetleri Şirketleri Derneği, Yunanistan’da da krematoryum açılmasını olumlu karşılarken, ülkedeki ölü yakma sayısının düşük olduğuna dikkat çekiyor.
 
Dernek Başkanı Kostopulos “Yılda 500 ölü yakmadan bahsediyoruz. 100-105 bin ölümde bu oldukça düşük bir oran” diyor.


Ετικέτες: Yunanistan, Krematoryum, Din, Ölüm