Fado, Futbol, Fiesta, Feto

Fado, Futbol, Fiesta, Feto

  • Fado, Futbol, Fiesta, Feto

► Portekiz’in meşhur diktatörü Salazar’dan artçı faşist siyasetçilere kalmış olan “3 F” formülünü duymuşsunuzdur: Fado (yoz müzik), Fiesta (Eğlence), Futbol.
 
Nitekim güzel memleketimizde de şu anda uygulanmaya çalışılan model aynısı.
 
Gözünüze ilişmiştir, azınlık dernekleri, Yurtdışı Erenler Topluluğu’nun fonu ve Konsolosluğun sembolik katkısıyla, milli belediye başkanlarımızla kolkola azınlık futbol takımlarına top oynasınlar diye krampon, don, çorap, forma falan dağıtıyorlar.
 
Yine aynı şekilde başta GAT-fadır’lar olmak üzere, milli gençlerimize şehir meydanında içip içip anırsınlar diye çalgılı çengili eğlenceler düzenleniyor.
 
 
► Tabii bizim faşizm elin diktatörünün uydurduğu “light” uygulamada kalacak değil ya... hemen bir “f” de biz ekleyiverdik bu teoriye: Feto.
 
Böylece Kutlu Doğum Haftası pilavlılarından yağmur duası merasimlerine oradan oraya paldır küldür sürükleyip duruyor insanımızı.
 
 
► Amaç açık tabii. Bizlere, yeni sezondaki kadromuzu sergiliyorlar:
 
- Bak bu İlhan. Takımın “balander”i. Hem sağda, hem solda hem göbekte oynayabiliyor ve çok verimli. Mübarek Ozan Tufan.
 
- Bunlar Özgür’le Erdem. Yeni transfer ettiğimiz yeni sol kanat oyuncuları. Henüz gençler ama çok yetenekliler. İleride büyük oyuncu olacaklar. Özgür N’Koudou, Erdem Ömer Bayram gibi.
 
- Bunlar stoperlerimiz, Ahmet’le Tarkan. Victor Ruiz ile Adil Rami gibi. İkisi de kendisini kanıtlamış iyi stoperler olmasına rağmen, çok ağır ve çok yumuşaklar. Topu oyuna iyi sokuyorlar fakat arkaya atılan uzun toplarda ağır kalıyorlar.
 
- Bu Burhan. Sağ bektir. Hücuma katkısı yoktur ama çok iyi top keser. Bir nevi Serdar Aziz.
 
- Bu Rıdvan. Selçuk inan gibi bir 8 numara. Pek bi katkısı yok yani, ama hoca formayı gençlere vermekten korktuğundan ister istemez katlanıyoruz.
 
- Bu Cihan. Tıpkı İlhan abisi gibi hem sağda, hem solda, hem göbekte oynayabiliyor. Sanki Necip Uysal mübarek. Hem defansif, hem ofansif özellikleri var. Hoca şimdilik kendisini 6 numara pozisyonunda, defansif ön-libero olarak oynatıyor. Ama her an başka pozisyonlarda da oynatabilir.
 
- Bu Hüseyin. Yeni santrfor. Hem genç hem yetenekli. Belki bi Vedat Muriç değil ama Güven Yalçın gibi gelişmeye açık. Şimdilik kaleye sırtı dönük oynarken az biraz yalpalasa da ileride epey başarılı olacak.
 
- Bu Önder. Takımın yükselen değeri. Sağ açıkta Deniz Türüç gibi destan yazıyor. İyi orta kesiyor, müthiş depar atıyor, tribünleri ayağa kaldırıyor. Son vuruşları kötü ama o kadar kusur kadı kızında da olur.
 
- Bu İbram. Takımın hem kalecisi hem kaptanıdır. Volkan Demirel bile değişti bu değişmiyor. Sürekli ters köşeye yatar, refleksleri kötüdür, topu oyuna sokamaz, iki düzgün pas atamaz, maçın en önemli anında sıkışır (çişi gelir) ve topu taca atar. Ama hoca onu asla değiştirmez.
 
 
► Tabii bir de formdan düştüğünden kulübede bekleyenler var: Cemil, Ercan, Ozan, Necat, Hüseyin, Mustafa ve yedek kaleci Ahmet gibi...
 
Ama onlar da her an formayı kapmaya hazır. Sıkı çalışıyorlar, jübilelerini yapmış olan İsmet, Mustafa, Ayhan gibilere kıyasla.
 
 
► Tabii bizim takımın en önemli eksiği bi Falcao. Gündemi meşgul edecek, iyi oynasa da kötü oynasa da sürekli konuşulacak bir starımız yok.
 
Gerçi bonservisi elinde olan ama kendine takım bulamadığından milli takıma çağrılmayan Hacı’yı alternatif olarak görenler olsa da, uzun süre sahalardan uzak kaldığından mütevellit, bundan sonra pek de katkı sağlayabileceğini düşünmüyorum.
 
 
► Uzun lafın kısası, pek te ahım şahım bir takımımız olmamasına rağmen, ateşli taraftar grubumuzun desteğiyle işi götürürüz diyorum ben.
 
Özellikle bir taraftar topluluğumuz var ki, çarşı, ultraslan, gençfenerliler falan yanında hava-civa kalır: The İmams.
 
“Yakarsa stadı İmamlar yakar” mottosuyla insanımıza coşkuyu verip, sahada takıma baskı kurduran ve “Vur, kır, parçala... bu maçı kazan” tezahüratlarıyla takımı cihada kalkar gibi atağa kaldıran bu topluluk, her ne kadar sahadaki oyunculardan daha maliyetli ise de, katkıları yadırganamaz.
 
 
►Yani demem o ki, mal ortada. “4 F”den memnun değilsek ve kurtulmak istiyorsak, yerine 5 farklı harf koymak lazım: İ, S, Y, A, N.
 
 

B.


Ετικέτες: Batı Trakya, Yunanistan, Türkiye, Futbol, Mizah