Frangudaki Trakya’dan kıra!

Frangudaki Trakya’dan kıra!

  • Frangudaki Trakya’dan kıra!

KAKANIN ŞAKASI
 
Frangudaki Programı aleyhinde geçen ders yılında İskeçe’de başlatılan azınlık okullarını kapatma mücadelesi, âcizane iddiamız, Koca Kapı’nın talimatıyla gerçekleşen ilk eylemdi. Programın 22 yıldan beri azınlıktaki eğitime ve özellikle Yunanca öğrenimine ve diğer kesimlerde yaptığı büyük hizmet ve faydalara karşılık, Koca Kapı’nın azınlık politikasında telafi edilmez zararlara yol açıyordu ve ona artık dur demek zamanı gelmişti. Boykot talimatı 18 Eylül etkinliği için de düştü.
 
Koca Kapı’nın–Derin Devletin iradesi iki milletvekilinin AÇIKLAMA’sındaki içerik ile örtüşüyorsa, bu, asla bir talimat ürünü olmayıp, şeytanî bir tesadüften başka bir şey değildir. Önemli konularda diğer kişi ve kurumların eline hazır verilen bir yazılı metin örneği ise hiç değildir, daha baştan belirtelim. Bize gelen bilgilere göre –doğru değilse, ricamız, hemen yalanlasınlar– açıklama metnini İlhan Ahmet kaleme almış ve Burhan Baran’ı imza etmeye davet etmiş, o da hemen imza etmiş. Bu gerçek (ise), Burhan’ın şerefini asla azaltmaz.
 
Burada İlhan’ı iki noktada tebrik etmek gerek. Bir; Açıklama şerefini ve ününü tek başına sahiplenmeyi reddedip aynı partiden meslektaşı Burhan Baran’la paylaşmak istemesi. Siz politikada böyle hilesiz ve cömert davranan bir başkasına rastladınız mı? Dikkat ediniz, bir suça veya sorumluluğa kurnazca ortak etme oyunu değil, bir şerefi kardaş gibi paylaşmak özverisi. Tabii İskeçeli Zeybek’i de Açıklama’yı imza etmeye davet ve ikna etseydi çok daha mükemmel olacaktı. Ama o kadarlık kusur kadı kızında da bulunur.
 
İki; Açıklama metni, İlhan’ın diplomasi diline ne kadar derinlemesine vakıf olduğunu göstermektedir. Bu kadar mükemmel bir diplomatik yazıyı biz bile ondan beklemiyorduk. Mükemmel ve kemikkıran! Basit bir azınlık mebusu değil de, büyük bir devlette hükümet sözcüsü sanki. Yırtıyor! Bu bir yetenektir, herkese nasip olmayan bir yetenek.
 
Açıklama’nın şu son iki paragrafına bir bakın, ne demek istediğimi anlayacaksınız:
 
“Azınlık eğitimine doğrudan taraf olmayanlar tarafından düzenlenen, bilimselliği ve başarısı ilk günden itibaren tartışmalı bir programı ve sorumlularını dolaylı olarak olumlama anlamına gelecek böylesi bir tertibi ciddiyetten, samimiyetten, bilimsellikten ve en önemlisi azınlık eğitimine katkıdan uzak addediyoruz.”
 
Bu, İlhan ağzı değil, sanki DEVLET ağzı mübarek. Özgüvene bir bakın. Burada İlhan konuşmuyor, sanki Türk Dışişleri konuşuyor. Dışişlerinin kendisi konuşmuş olsaydı daha iyi ve daha fazla ne söyleyebilirdi ki? Kendini bir Türk dışişleri sözcüsü seviyesine kadar geliştirmiş olmanın karşısında doğrusu insan hayranlığını dile getirmekten başka bir şey yapamıyor. “Φτύσιμο” dediğin de böyle olur. Ama ne “φτύσιμο”! Bunu okuduktan sonra eminiz o gece Frangudaki ve Dragona uyuyamamışlardır. Bu laflardan sonra bir kere daha hiçbirinde ne İlhan’a bakacak yüz, ne de Trakya’ya gelecek yürek kalmıştır.
 
Hele bir de şu bitiş paragrafını bir okuyun:
 
“Bu vesileyle azınlık eğitimiyle ilgili gerçek diyalogtan yana olduğumuzu bir kez daha ifade ederken, bunun da ancak konuyla ilgili birincil tarafların katılımıyla oluşturulacak bir platformda gerçekleşebileceğine inanmaktayız. Kaldı ki, azınlık eğitimiyle ilgili sorunların çözümü için muhatabın siyasal iktidar, bağlayıcı temel referans noktasının ise Lozan Antlaşması olduğu unutulmamalıdır.”
 
Bu paragrafta DEVLET ağzı artık iyice seçiliyor. Batı Trakya Türk Cumhuriyeti’nin kuruluş günlerine sanki geri dönüyoruz. İlhan almış başını gidiyor, onu artık kimse tutamaz. Arkasında koskoca bir devlet var. Mari Frangudaki sen kimsin? Kendini taraf mı sandın? Git, denginle konuş. Taraf, benim için hükümettir, devlettir. Sen ne desen ne yapsan hükümsüzdür. Haddini bil, devril karşımdan... Açıklamayı İlhan’ın yazdığını bilmesek, Türk dışişlerinden çıkmış diyeceğiz.
 
Ama tepkilerde bir eksiklik vardı. Milletvekilleri boykot etti, dernek başkanları boykot etti, azınlık medyası boykot etti, halktan katılım azdı... Bütün bunlar iyiydi de, bir eksiklik vardı. Etkinliğin gerçekleştirildiği Vilayet konağının önünde Frangudaki Programını protesto etmek üzere bir miting düzenlenmeliydi. ΕΞΩ Η ΦΡΑΓΚΟΥΔΑΚΗ ΑΠΟ ΤΗ ΘΡΑΚΗ! Toplanan kalabalık yetersiz görülürse, Altın Şafak Gümülcine örgütünden katkı istenebilirdi. “TourkikikaNea” ise dayanışmaya zaten davet edilmeden gelecekti.
 
24/09/2019
 

İbram Onsunoğlu


Ετικέτες: Azınlık, Eğitim, Müslüman Çocukların Eğitimi Programı, İlhan Ahmet, Burhan Baran, Yunanistan, Türkiye