Mısır’da Sisi karşıtı protestolar

Mısır’da Sisi karşıtı protestolar

  • Mısır’da Sisi karşıtı protestolar

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’nin protestolar nedeniyle New York ziyaretini iptal edebileceği belirtildi
 
Mısır Cumhurbaşkanı New York’a gitmeme kararının Sisi’nin yakın çevresinde tartışıldığı ve özellikle İstihbarah Şefi Abbas Kamel’in bu durumun yanlış bir mesaj verebileceği endişesiyle ziyaretin iptal edilmesine karşı olduğu öne sürüldü. Sisi karşıtı yüzlerce kişi, protesto gösterileri için sokağa çıktı. Başkent Kahire’de halkın “Arap Baharı”nın simgelerinden olan Tahrir Meydanı’na yürümesi dikkat çekti.
 
Mısır halkı, başta başkent Kahire’de olmak üzere çeşitli şehirlerde Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’yi protesto için sokaklara döküldü. Protestocular, “Özgürlük, adalet, tek halk tek ordu, Sisi artık yeter” sloganları atarak Sisi’nın istifasını istedi. Başkentte halkın “Arap Baharı”nın en önemli simgelerinden olan Tahrir Meydanı’na yürümesi ise dikkat çekti.
 
İspanya’da yaşayan Mısırlı iş adamı Muhammed Ali, Sisi’yi yolsuzlukla suçlayarak halkı sokağa çağırmıştı. 15 Eylül’de sosyal medya üzerinden “yeter Sisi” hashtag’i altında toplanan halk, “meydanlara tekrar döneceğiz” mesajı vermişti.
 
Abdülfettah es-Sisi’nin, gerçekleşen gösteriler nedeniyle Birleşmiş Milletler Genel Kurulu için New York’a yapacağı ziyareti iptal edebileceği belirtildi. 


Ετικέτες: Dünya, Mısır, Abdülfettah es-Sisi, Protestolar