İbrahim Eren’e yazık oldu

İbrahim Eren’e yazık oldu

  • İbrahim Eren’e yazık oldu

KAKANIN ŞAKASI
 
 
Batıtrakyalı Halit Eren’in oğlu İbrahim Eren, TRT genel müdürü iken RT Erdoğan tarafından büyükelçi tayin edildi. Tebrik ederiz, ama...
 
Erdoğan’la, bilindiği gibi, dışişlerinin bazı katı gelenekleri çoktan aşıldı. Büyükelçi olmak için artık ille de dışişlerinde karyer yapmak, muavin konsolosluktan çekilip te adım adım yükselmek ve yükselmek için mülkiyeli olmak gibi şartlar aranmıyor. Reis’in gözüne girmişsen, çoban bile olsan, söz gelişi ve sözümüz meclisten dışarı, ve ona sadakatın tam ise ve bunu kanıtlamışsan, ayrıca son dönemin onsuz olmaz şartı yeminli Fethullah Hoca Efendi düşmanı isen ve bunu da şüphe götürmez bir şekilde kanıtlamışsan, o zaman sorun yok, pat diye sen de büyükelçi atanabilirsin. Tabii biraz da talihinin yaver gitmesi lazım. Yani diploma miploma, dışişlerinde kariyer mariyer şart değil. Bunlar eskidendi, şimdi böyle şeyler aranmıyor. Son yıllarda Türkiye’nin dışişleri konularında başarıları, büyük ölçüde bu yetenekli kişilerin dış ülkelere büyükelçi olarak tayin edilmesine bağlanıyor. Önümüzdeki yıllarda bu başarılar daha açık bir şekilde ortaya çıkacak.
 
Eskiler unutmamışlardır, Yunanistan kraliyet rejimiyle yönetilirken Yunan krallarının meşhur bir sözü vardı: “Ben istersem bahçivanımı başbakan tayin ederim.” Erdoğan, Türkiye’de böyle bir yetkiyi kullanan ilk ve son cumhurbaşkanıdır ve diplomalı olma şartı hakkında tavrı şudur: “Ben, diplomam yok diye cumhurbaşkanı mı olamadım? Bırakın şu boş lafları! Bir kağıt parçasına tapınacak değiliz.” Söz, İbrahim Eren’den açıldı, ama onun üniversite diplomaları bir değil, birkaç tane. Dolayısıyla büyükelçi olarak atandı diye yöneltilecek hiçbir eleştiri yok.
 
Ama biz Batıtrakyalıların üzüldüğü bir başka nokta var. Bilindiği gibi TRT genel müdürlüğünde iken İbrahim Eren’in büyük başarısı, MİT’in yıllardan beri kırmızı bültenle arayıp kellesine ödül koyduğu Osman Öcalan’ı bulup onunla yapılan bir söyleşiyi devlet televizyonunda yayımlamak olmuştur. Yerel seçimler öncesiydi ve yer yerinden oynamıştı. Bunun üzerine CHP’den bir teklif gelmişti. CHP, İbrahim Eren’in MİT müsteşarlığına en layık kişi olarak oraya tayin edilmesini istiyordu. Biz Batıtrakyalılar da bu beklenti içindeydik ve bu umutla yaşıyorduk. Böylece, diğerleri yanında, MİT içinde Çerkezler ile Batıtrakyalılar arasında uzun yıllardan beri kıran kırana devam eden rekabette biz bir adım öne çıkacaktık. Umutlarımız boşa çıktı. Çerkezler yine bizden önde.
 
İbrahim Eren’e yazık oldu. Onun şahsında Batıtrakyalılara yazık oldu.
 
13.9.2019
 

İbram Onsunoğlu


Ετικέτες: Batı Trakya, Türkiye, İbrahim Eren, TRT, Recep Tayyip Erdoğan