860 volt elektrik üretebilen yeni bir yılan balığı türü keşfedildi

860 volt elektrik üretebilen yeni bir yılan balığı türü keşfedildi

  • 860 volt elektrik üretebilen yeni bir yılan balığı türü keşfedildi

Şimdiye kadar, pilin mucidi Alessandro Volta’ya ilham kaynağı olan elektrikli yılan balıklarının tek bir türü olduğu düşünülüyordu
 
Amazon havzasında, biri 860 voltluk elektrik şoku üretebilen iki elektrikli yılan balığı türü keşfedildi.
 
Şimdiye kadar, pilin mucidi Alessandro Voltaya ilham kaynağı olan elektrikli yılan balıklarının tek bir türü (Electrophorus electricus) olduğu düşünülüyordu.
 
BBC Türkçe’nin haberine göre, Washingtondaki Smithsonian Ulusal Doğal Tarih Müzesi zoologlarından C. David de Santana başkanlığındaki bir ekip, Güney Amerikanın ücra köşelerinden topladığı 107 DNA örneğinin analizinin Electrophorus voltaic ve Electrophorus varii adını verdikleri iki elektrikli yılan balığı türünün varlığına işaret ettiğini açıkladı.
 
 
En fazla elektrik üretebilen canlı
 
Sonuçları Nature Communications adlı bilim dergisinde yayımlanan araştırmada E voltainin en fazla elektrik üretme kapasitesine sahip canlı olduğu belirlendi.
 
Şimdiye kadar elektrikli yılan balıklarında en fazla 650 volt gerilim ölçülmüştü. E voltai ise 860 voltluk elektrik şoku üretebiliyor.
 
Araştırmacılara göre üç yılan balığı türü de ayrı habitatlarda yaşıyor. E. electricus, Guyana Kalkanı bölgesinde, E. voltai daha güneydeki yüksek bölgelerde; Brezilya Kalkanıda, E varii ise Amazon havzasının yavaş akan sularında yaşıyor.
 
Araştırmacılar, E. voltainin bu kapasitesini iletkenliğin düşük olduğu yüksek sulara adaptasyonla açıklıyor.
 
Elektrikli yılan balıkları elektrik üretme yeteneklerini, avlanmak, kendilerini korumak ve yön bulmak için kullanıyor.
 
Bu balıkların vücutlarının büyük kısmı, yüksek gerilim salan kaslara dönüşmüş elektroplax'larla (elektirik organları) kaplı. Bu organlar, düşük gerilim üreten binlerce küçük elementten oluşuyor. Bu elementler, seri bağlanan piller gibi yüksek gerilim üretiyor.
 
C. David de Santana Elektrikli yılan balıklarının fizyolojisi Voltanın ilk elektrik pili tasarımına ilham kaynağı oldu, nörolojik dejenerasyon hastalığının tedavisi için zemin hazırladı ve şimdi de tıbbi implantların çalıştırılması için kullanılabilecek hidrojel pillerin geliştirilmesine katkıda bulundu dedi.


Ετικέτες: Bilim, Yılan Balığı, Elektrik