Özellikle kadınların baş belası. İşte nedenleri...

Özellikle kadınların baş belası. İşte nedenleri...

  • Özellikle kadınların baş belası. İşte nedenleri...

Varis neden olur?
 
Dokularımızdaki kirli kanı oksijenlenmek üzere kalbe ve akciğerlere taşıyan damarlara “ven” (toplardamar) adı verilir. Temizlenen kan ise atardamar yoluyla vücudumuza yeniden gönderilir.
 
Bacaklarımızdaki kaslar, aralıklı olarak kasılıp-gevşeyerek, venler içindeki kanın, yerçekiminin aksi yönünde, kalbe doğru ilerlemesine yardımcı olurlar. Her venin içinde küçük kapakçıklar bulunur. Bu kapakçıklardan biri veya daha fazlasının bozulması, “venöz yetmezlik” denen durumu doğurur. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Semih Barlas, Cumhuriyet’e varis oluşumundaki risk faktörlerini şöyle sıraladı:


1) Yaş: İlerleyen yaşın getirdiği doku yıpranması ve yenilenme süratinin yavaşlaması venlerimizin içindeki kapakları da etkiler. 
 
2) Cinsiyet: Varis, kadınlarda daha sık görülür. 
 
3) Hamilelik: Hiç gebe kalmamış kadınlardaki varis sıklığı genel olarak yüzde 32 iken; 1 hamilelik geçirenlerde yüzde 38; 4 veya daha fazla gebe kalanlarda yüzde 59’dur. 
 
4) Şişmanlık: Kilo fazlalığı tüm vücuda, dolaşım sistemine, venlere de ek basınç getirecektir. Artan basınç, venleri genişletecek ve içindeki kapakların bozulmasına yol açacaktır. 
 
5) Yetersiz hareket: Uzun süre hareketsiz biçimde oturmayı veya ayakta durmayı gerektiren meslekler, baldır kasının çalışmasını yavaşlatır/durdurur. Bunun sonucunda bacaklardan kalbe doğru olan kirli kan pompalanması işi yavaşlar ve venöz yetmezlik gelişebilir.


Ετικέτες: Sağlık, Varis