Ege adalarındaki sığınmacılar tahliye ediyor

Ege adalarındaki sığınmacılar tahliye ediyor

  • Ege adalarındaki sığınmacılar tahliye ediyor

Avrupa Birliği de Atina’ya bu konuda yardım teklifinde bulundu
 
Yunanistan, Ege Denizi’nin doğusundaki adalarında faaliyette olan sığınmacı kamplarındaki aşırı yoğunluk nedeniyle, burada kalan binlerce kişiyi ana karaya tahliye etmeye başladı.
 
Pazartesi sabah saatlerinde içinde 640 sığınmacı olan bir feribotun, Midilli (Mitilini) Adası’ndan ayrıldığı belirtildi. Söz konusu sığınmacıların, Selanik’in (Thessaloniki) kuzeyinde bir bölgeye yerleştirilecekleri bildiriliyor.
 
 
Türkiye’den geçişler arttı
 
Son günlerde yüzlerce sığınmacının Türkiye üzerinden Yunan adalarına kaçak geçiş yaptığı öne sürülüyor. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Türkiye’den gelen sığınmacı sayısındaki artıştan kaygı duyduğunu ifade ederek, Yunanistan’a, sığınmacıların tahliyesinde yardım etmeye hazır olduğunu bildirdi. Komisyon sözcülüğünden yapılan açıklamada, Ankara’nın Türkiye ile AB arasında imzalanan Geri Kabul Anlaşması’na uymaya devam edeceğine inanıldığı belirtildi.
 
Yunanistan’ın Ege Denizi’nin doğusundaki adalarında bulunan kamplarda, yaklaşık 25 bin sığınmacı ikamet ediyor. Midilli, Sakız (Hios), İleryoz (Leros) ve Kos adalarındaki kampların kapasitesi ise sadece 6 bin 338.
 
Türkiye-AB Geri Kabul Anlaşması üç yıl önce imzalandığında, söz konusu adalarda yaklaşık 5 bin 800 sığınmacı yaşıyordu. İlgili anlaşma gereği, Türkiye’den Yunan adalarına geçen ve iltica başvurusu kabul edilmeyen tüm sığınmacılar Türkiye’ye geri gönderiliyor. Ancak iltica başvuruları, Yunanistan’daki personel yetersizliği nedeniyle oldukça yavaş işlenebiliyor. Temmuz ayında iktidara gelen ND hükümeti bu işlemlerin de hızlandırılacağını defaatle dile getirdi.


Ετικέτες: Türkiye, Yunanistan, Ege, Mülteciler, AB