İlhan Ahmet: “Müftülükler meselesi uzun vadeli bir projenin parçası”

İlhan Ahmet: “Müftülükler meselesi uzun vadeli bir projenin parçası”

  • İlhan Ahmet: “Müftülükler meselesi uzun vadeli bir projenin parçası”

Peki İlhan Ahmet bu projenin neresinde?
 
Rodop KİNAL milletvekili adayı İlhan Ahmet, Anadolu Ajansı’na verdiği demecinde, SYRİZA hükümetinin giderayak yürürlüğe koyduğu “Müftülüklerin yetkileri ve idari yapılanmasına dair kanun kapsamındaki Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi” ile ilgili olarak şunları söylüyor:
 
“Söz konusu kararnamelerle müftünün idari yetkileri tamamen Yunanistan Eğitim Bakanlığına geçiyor. Bundan sonraki dönemde, belki bir yıl, belki daha sonra, atanacak ya da seçimle iş başına gelecek müftü bir kukla olacak. Yani bu koşullar altında Yunan devleti bugün toplumun seçtiği müftüleri kabul etse bile bir anlamı kalmayacak. Çünkü altyapı hazırlandı. Vakıfların denetimi gitmiş, imamların atanması müftünün elinden alınmış, yanında çalışan memurların hepsi devlet tarafından belirlenmiş ve sen sarığınla orada oturan bir kukla olacaksın. Bütün olay budur.”
 
Kesinlikle katıldığımız bu sözlerinden sonra, İlhan Ahmet, bunun uzun vadeli bir projenin bir parçası olduğunu söylüyor...
 
İşbu noktada biz de kendisine soruyoruz:
 
- Eğer iddia ettiğiniz gibi bu süreç uzun vadeli bir projenin bir parçasıysa, siz bu projenin neresindesiniz?
 
- Eleştirdiğiniz “imamların atanması” meselesi, 2007 yılında sizin meclise sunduğunuz “İmamların sigortalanması ve maaşa bağlanması” başlıklı önergeniz sonucu hazırlanan “240 imam yasası”nın bir ürünü değil mi?
 
- ABD Selanik Konsolosluğunda atanmış müftünün arkasında, atanmışın yerine atananın bitişiğinde namaz kılarken, azınlığın bu güzide kurumunun işgal altında olduğunu ve müftülük makamlarını işgal edenlerin birlikte namaza durduğunuz kişiler olduğunu bilmiyor muydunuz?
 
- İşgal altındaki müftülük kurumlarına gidip, makamları işgal eden kişilere ve çalışanlara “Sayın Müftüm”, “Canım kardeşim” diye sarıldığınız iddiaları gerçek mi, değil mi?
 
Sizi pohpohlamayan onurlu, bağımsız azınlık gazetecilerini, azınlık konusundaki fikirleri herkeçe bilinen avukatınız aracılığıyla zırt-pırt mahkemelere verip yüklü tazminatlar istemekten vaktiniz kalır da bu konularda bizi aydınlatırsanız, seviniriz.
 
Böylece, azınlık insanı da, müftülüklerimizin işgal altındaki güzide azınlık kurumları olmaktan çıkarılıp Bakanlığa bağlı “kof” bir makama dönüşmesini sağlayan –iddia ettiğiniz– uzun vaadeli projenin yürürlüğe girmesinde sizin de nerede durduğunuzu öğrenmiş olsun.


Ετικέτες: Rodop, Batı Trakya, Gümülcine, Seçimler, İlhan Ahmet, Müftülükler, SYRİZA