Mazlumların avukatı Dimitris Arvanitis yaşamını yitirdi

Mazlumların avukatı Dimitris Arvanitis yaşamını yitirdi

  • Mazlumların avukatı Dimitris Arvanitis yaşamını yitirdi

Rodop Barosu avukatlarından Dimitris Arvanitis yaşamını yitirdi.
 
1962 doğumlu olan Arvanitis, avukatlık mesleğinin ötesinde aynı zamanda toplumsal meselelere duyarlı bir aktivistti.
 
Trakya Dimokritos Üniversitesi Hukuk Fakültesinde öğrenci olduğu yıllarda Yunanistan Komünist Gençliği (KNE) ve Yunanistan Komünist Partisi’ne (KKE) üye olan Arvanitis, daha sonra Sol İttifak (Sinaspismos) ve SYRİZA partilerinde de aktif rol aldı.
 
Sağlık sorunları nedeniyle bir dönem ara verdiği avukatlık mesleğine 2014 sonrası tekrar dönen Arvanitis, halk arasında “Mazlumların, yoksulların avukatı” olarak anılıyordu.
 
Avukatlık kariyerinde üstlendiği son davalardan ikisi, Rodop milletvekili İlhan Ahmet’in gazeteci Mustafa Çolakali aleyhine açtığı “basın yoluyla hakaret” ve 20 bin euro’luk tazminat davalarıydı. Bu davalarda Mustafa Çolakali’yi savunan Arvanitis, savunması esnasında “Davacı tarafın sunduğu suçlamalar Hukuk tarihine geçecek bir ‘Çarpıtmalar Anıtı’dır” sözleriyle salondakilerin alkışını toplamıştı.
 
Arvanitis, 29 Mart sabahı sabah 11:30 sularında, bir dostunun kendisine temin ettiği ve “büro” olarak kullandığı masasının başında ölü olarak bulundu. Otopsi sonuçları henüz belli değilse de, ölüm sebebinin ani kalp krizi olduğu tahmin ediliyor.
 
57 yaşındaki Arvanitis, iki çocuk babasıydı. 


Ετικέτες: Ölüm, Batı Trakya, Yunanistan, Dimitris Arvanitis