“POMAKÇAYI YOK OLMAKTAN KURTARIYORUZ”

“POMAKÇAYI YOK OLMAKTAN KURTARIYORUZ”

  • “POMAKÇAYI YOK OLMAKTAN KURTARIYORUZ”

KAKANIN ŞAKASI
 
 
Bundan iki gün önce, bir münasebetle, 10 kadar, arada bir belki 20 kişi oluyorlardı, öyle kalabalık bir Koyunköylü grubu arasında buldum kendimi, tam 9 saat boyunca. Kızlar, kadınlar ve erkekler. Türkçe, Pomakça ve Yunanca, üç dil birden gırla gidiyor. Pomakçayı bilmediğim ve öğrenmediğim için bir kez daha hayıflandım.
 
Ama “hiçbir zaman geç değildir”, benim yaştakiler için bile. Öğrendiğime göre, yeni dernek başkanı Hüseyin Baltacı’nın yönetimindeki Yüksek Tahsilliler Derneği, nihayet, Pomakçayı öğrenme ve geliştirme kursu açıyormuş. Kısmetse, kursun ilk öğrencisi ben olacağım.
 
Derneğin hedefi tabiî daha geniş ve kapsamlı, tabir caizse, azınlıksal ve millî. Hazırlanmakta olan ilgili broşürü bana gösterdiler. Şöyle bir başlık atılmış: “Pomakçayı yok olmaktan kurtarıyoruz. İKİDİLLİ ÜNİTER BİR TÜRK AZINLIĞI İÇİN.
 
Devamında şunları okuyoruz: “KAYBOLMA TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA OLAN POMAKÇAMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ. Azınlık kültür değerlerini muhafaza ve idame ettirmeyi vazife edinmiş Derneğimiz, ihmal edilmiş Pomakçayı yaşatma kararı aldığını azınlık toplumuna gururla duyurur.
 
Bu çerçevede Gümülcine ve İskeçe’de çalışmaya hazır Pomak dili kurslarından başka, hedefimizdeki bir büyük faaliyet daha, tüm Balkanlardaki Pomak toplumlarının katılımıyla her yıl ‘POMAKÇA OLİMPİYATLARI’ düzenlemektir. Pomakça için daha başka çalışmalar da hazırlıyoruz.
 
Her Pomakofon nasıl Türkçe de öğreniyorsa, her Turkofonu da Pomakça öğrenmeye davet ediyoruz. Ve herkesi Yüksek Tahsilliler Derneği çatısı altında pek yakında çalışmaya başlayacak olan Pomakça kurslarına katılmaya davet ediyoruz.
 
YAŞASIN AZINLIKTAKİ TÜRKÇE İLE POMAKÇANIN BİRLİKTELİĞİ! YAŞASIN BAŞINABUYRUK VE ÖZERK İKİDİLLİ ÜNİTER TÜRK AZINLIĞI!
 
Bana gelen bilgilere göre, yönetim kurulu, Dernek üyelerinden 8 Pomakofon eğitimciyi, Pomakça ile Makedoncanın benzerliği ve yakınlığı nedeniyle, Pomakça nasıl öğretilir konusunda eğitim almak üzere bir süredir Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’ne göndermiş ve onlar orada Üsküp Üniversitesinde dilbilimi bölümüne devam ediyorlarmış. Bu 8 kişilik grup, Makedonya’da eğitimlerini tamamlayınca, yurda dönüp Gümülcine ve İskeçe’de açılacak olan Pomakça kurslarının ilk öğretmenlerini oluşturacaklar.
 
Yüksek Tahsilliler Derneğini Pomakça girişiminden dolayı tebrik eder, çalışmalarında başarılar dileriz.
 
 

İbram Onsunoğlu


Ετικέτες: Azınlık, Batı Trakya, Pomakça, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği, BTAYTD