KİNAL liderinden hükümete Batı Trakya ve Türkiye eleştirisi

KİNAL liderinden hükümete Batı Trakya ve Türkiye eleştirisi

  • KİNAL liderinden hükümete Batı Trakya ve Türkiye eleştirisi

KİNAL partisi Genel Başkanı Fofi Gennimata, Dedeağaç’ta (Aleksandrupoli) hükümete yüklendi.
 
Konuşmasında Türkiye ve Batı Trakya konusuna değinen Gennimata “Ankara’nın tahriklerinin sürekli olduğu bir dönemde hükümetin yaptığı görüşme ve açıklamalarla Türkiye ile ‘olmayan’ konuları açtığını” söyledi.
 
Azınlıkça’nın haberine göre, Gennimata, açıklamalarında “Sayın Çipras’ın Türk Cumhurbaşkanı ile yaptığı iki saatlik görüşmenin içeriğini bilmiyoruz. Dışişleri Bakanı kendi isteğiyle bölgedeki büyük enerji meselelerinde Türkiye’nin ‘haklarını’ tanıma konusunda acele ediyor. Deniz sahalarında Yunan haklarında indirime gidiyor. SYRİZA milletvekilleri parlamentoda Ege’de ‘uzlaşma’ meselesini açıyor” ifadelerini kullandı.
 
Devamında Batı Trakya’ya da değinen Fofi Gennimata “SYRİZA milletvekili de olan eski Dışişleri Bakanı, dün Ege’de ‘tek yiyiciler’ olmamamızı isterken, şimdi ise hükümetin ‘(Batı) Trakya’daki Yunan Müslümanları üçüncü ülkelerin eline teslim etmeye çalıştığını’ keşfetti. Direkt olarak soruyoruz: Hükümet tam olarak ne yapıyor? Sadece Yunan siyasi partilerinin değil Yunan vatandaşlarının da bilmediği seçim öncesinde ne tür inisiyatifler üstleniyor?” şeklinde konuştu.


Ετικέτες: KİNAL, Batı Trakya, Yunanistan, Türkiye, Fofi Gennimata, İlhan Ahmet, Sibel Mustafaoğlu, Burhan Baran