UEFA’ya tepki yağdı!

UEFA’ya tepki yağdı!

  • UEFA’ya tepki yağdı!

Gürcistan-İsviçre maçında rakibiyle çarpışıp baygınlık geçiren İsviçreli Fabian Schar’ın oyuna devam etmesi üzerine UEFA’ya ve İsviçre’nin sağlık ekibine tepki yağıyor.
 
Son olarak beyin hasarları üzerine çalışan bir dernek olan Headway de UEFA’ya tepki gösterirken Schar’ın maç sonu yaptığı “Hiçbir şey hatırlamıyorum. Başım hala zonkluyor” açıklamasının da altı çizildi.
 
EURO 2020 Elemelerinde 23 Mart’ta oynanan Gürcistan-İsviçre maçında baygınlık geçiren Fabian Schar’ın 4 dakikalık tedavinin ardından oyuna devam etmesine izin verilmesine tepkiler yağıyor.
 
Rakibi Jemal Tabidze ile çarpışan ve Gürcistan’dan Jano Ananidze’nin müdahalesiyle dilinin boğazına kaçması engellenen Schar’ın maçın ardından yaptığı “Hiçbir şey hatırlamıyorum. Başım hala zonkluyor” açıklaması da tepkilerin artmasına sebep oldu.
 
Son olarak beyin hasarları üzerine çalışan bir dernek olan Headway, UEFA’dan konuyu araştırmasını istedi.
 
Futbolcunun sağlığının riske atıldığının altını çizen Headway yöneticilerinden Peter McCabe, “Bu tarz çarpışmaların ciddiye alınması için ne yaşanması lazım” sorusunu sordu.
 
UEFA’nın uyguladığı protokol ile Premier League’deki protokolün de farklı olduğunun yeniden altı çizilirken protokole göre; UEFA organizasyonlarında çarpışmalardan sonra sağlık ekibi onay verirse oyuncular oyuna dönebiliyor. Ancak Premier League’de ise durum farklı. Bilinç kaybı ve sarsıntı şüphesi varsa; oyuncu oyundan çıkmak zorunda kalıyor ve en az 6 gün futbola dönemiyor.
 
Schar’ın sadece maç sonu açıklamalarının bile olayın ne kadar tehlikeli olduğunu gösterdiği ve açıkça bir görev ihmalinin yaşandığı ifade edildi.
 
UEFA’nın konuyla ilgili harekete geçip geçmeyeceği merak konusu.
 
Son olarak yakın zamanda Napoli forması giyen David Ospina da rakibiyle çarpışıp oyuna devam ettikten sonra baygınlık geçirmiş ve derhal hastaneye kaldırılmıştı. Kolombiyalı kaleci geceyi hastanede geçirmişti. (Skor)


Ετικέτες: Futbol, UEFA, Sağlık, Fabian Schar